Rec-styremøtet over: Ingen vil kommentere

Recs styremøte er over, men styret er tause som østers.

TRØBBEL: Rec-styret er ferdig med krisemøte, etter problemer med kreditorene. Her er Recs styreleder Jens Ulltveit-Moe.
Publisert:

Styret i soleenergiselskapet Rec innkalte til et hastemøte etter at eierne av den konvertible obligasjonen nektet å godta skissen til refinansieringsløsning som selskapet lanserte 22. juni.

Nå er møtet over og det er svært lite snakkesalige styremedlemmer E24 har vært i kontakt med tirsdag kveld.

- Jeg har ingen kommentar overhode, sier styreleder Jens Ulltveit-Moe til E24.

- Foreligger det en ny plan for finansiell restrukturering av Rec?

- Ingen kommentar.

- Du skulle personlig ta en stor eierpost i forbindelse med den rettede emisjonen. Er du skuffet på egne vegne over at denne planen nå slo feil?

- Nei.

Heller ikke styremedlem Peter Arne Ruzicka er spesielt lysten på å snakke når E24 tar kontakt.

- Jeg kan ikke kommentere styremøtet i ettermiddag, sier Ruzicka.

- Vil det komme en børsmelding etterhvert?

- Det vil det.

- Den kommer før Børsen åpner i morgen?

- Det får vi se på.

E24 har forsøkt å få en kommentar fra ledelsen i Rec, men konserndirektør for investorkontakt Mikkel Tørud har ikke besvart E24s henvendelser tirsdag kveld

LES OGSÅ: Rec fikk nei

Aksjen suspendert

Oslo Børs og Finanstilsynet har suspendert Rec-aksjen og alle relaterte instrumenter inntil det har kommet en nærmere avklaring av situasjonen. Meldingen om suspensjon fra Børsen kom klokken 14.08 tirsdag ettermiddag.

Da E24 snakket med Rec-styreleder Jens Ulltveit-Moe tidligere tirsdag erklærte han emisjonen for død:

- Vi vet at tilbudet på konverten er sagt nei til, og betingelsene for emisjonen har falt. Emisjonen er nå historien, sa han.

- Dette var ikke uventet.

- Er det haircuten som er problemet?

- Ingen kommentar.

Dermed er hele refinansieringspakken i fare. Pakken innbefatter en milliardemisjon, refinansiering av bankgjelden og omstrukturering av obligasjonsgjelden.

E24 skrev allerede i april at Rec kunne bli tvunget til kriseemisjon.

LES OGSÅ: Børspause i Rec

Uvisst hva som skjer

Neste steg er nå helt uvisst siden både bankene og deltakerne i den nye milliardemisjonen har refinansiering av den konvertible obligasjonen som forutsetning for å godta de nye betingelsene.

Rec har ingen umiddelbare likviditetsproblemer, og ventes heller ikke å komme i brudd med lånebetingelsene før til neste år.

Spørsmålet er nå hvordan selskapet reagerer på at kreditorene nekter å godta skissen til løsning. En mulighet er at Rec må «sukre pillen» og komme med et forbedret tilbud til eierne av den konvertible obligasjonen.

- Sannsynligvis må man redusere tapet obligasjonseierne må ta, sier en analytiker til E24.

LES OGSÅ:

Publisert: