Shipping-knekk på Oslo Børs

Hovedindeksen endte til slutt svakt ned onsdag, og en rekke shippingselskaper ble sendt rett ned.

John Fredriksens Golden Ocean og Flex LNG var blant rederiene som falt tungt på Oslo Børs onsdag.
Publisert:

Oslo Børs steg fra start, men utover handelsdagen surnet stemningen. Hovedindeksen endte til slutt ned 0,16 prosent.

Blant taperaksjene er en rekke shippingselselskaper:

  • Containerrederiet MPC Container Ships endte ned 6,05 prosent
  • Tørrlastrederiet Golden Ocean falt 8,68 prosent
  • Bilfraktrederiet Wallenius Wilhelmsen endte ned 7,94 prosent
  • Gassfraktrederiet Flex LNG falt 7,85 prosent
  • Bilfraktrederiet Gram Car Carriers endte ned 4,21 prosent
  • Gassfraktrederiet Awilco LNG falt 4,15 prosent
  • Tankrederiet Frontline endte ned 3,72 prosent

Golden Ocean og Flex LNG er kontrollert av den kjente investoren og mangemilliardæren John Fredriksen.

Fraktratene i shipping har generelt vært svakere denne uken med lavere rater for tørrbulk, LPG og råoljetankskip, skriver Fearnley Securities onsdag.

Les også

Forvalter solgte alt i Fredriksen-rederi: – Eventyrlig avkastning

Oppgang for Flyr-aksjen

Før børsåpning la Flyr frem trafikktall for mai. Flyselskapet fraktet 149.100 passasjerer, en vekst på 22 prosent fra måneden før.

Aksjen steg etter tallslippet, og endte til slutt opp 2,57 prosent.

Selskapet melder om økende salg, og at det har solgt over 10.000 billetter om dagen i det siste.

Fyllingsgraden, altså hvor stor andel av flyene som er booket var på 62 prosent i mai. Flyr venter at den vil øke betraktelig i juni til opp mot 80 prosent.

Seismikkselskapet TGS steg på sin side 1,36 prosent. Carnegie oppgraderte før børsåpning sin anbefaling på aksjen til kjøp fra hold og høyner kursmålet til 220 kroner fra tidligere 110 kroner.

Oppgraderingen fremgår av en oppdatering onsdag etter at meglerhuset har byttet analytiker som dekker selskapet.

Les på E24+

Investtech-analyse: Forbrukeraksjene du bør holde deg unna

Nedgang i Europa

I Europa har det vært bred nedgang på de viktigste børsene. Både DAX-indeksen i Frankfurt og CAC 40 i Paris er ned rundt én prosent rundt stengetid i Oslo.

Børsene i Tokyo, Hongkong og Shanghai steg tidligere onsdag. I USA har Wall Street lagt bak seg to dager med oppgang mandag og tirsdag, mens bildet er blandet så langt onsdag.

– Etter en start preget av nedjusterte forventninger til global vekst og lokal detaljhandel snudde det amerikanske aksjemarkedet i går opp på støtte fra dempede renter og høyere oljepris, skriver DNB Markets.

DNB påpeker at de globale vekstutsiktene i dagens rapport fra OECD om de økonomiske utsiktene kan være noe som kan påvirke retningen i markedene de neste dagene.

Publisert:

Her kan du lese mer om