Musk varsler brems i Tesla-leveringer i Norge

Kapasitetsproblemer gjør at Tesla-sjef Elon Musk gir beskjed om brems i leveringene av Tesla-biler til Norge.

VARSLER BREMS: Tesla-toppsjef Elon Musk melder at leveringene til Norge vil bli bremset. her ved en tidligere anledning.
Publisert:

Det var meldingen fra toppsjef Musk på lørdag.

«Jeg har akkurat bedt vårt team om å bremse ned leveringer», skriver Musk på Twitter.

Han skriver videre at «det er klart at vi overgår den lokale logistikk-kapasiteten», og at «kundetilfredshet og sikkerhet betyr mer enn et par ekstra biler dette kvartalet».

Musks melding kom som en respons på en sak på nettstedet Electrek, om hvordan Tesla har hatt problemer med bilfrakten i Norge, skriver CNBC.

Kapasitetsproblemer har gjort at bilene blir fraktet med ankomst i Gøteborg havn istedenfor Drammen havn.

Stanset Tesla-transporter

Men på kun halvannen uke har fem Tesla-transporter til Norge blitt stanset på Svinesund som følge av alvorlige mangler, meldte NRK tidligere i uken.

På to uker har åtte slike transporter fått kjøreforbud.

Blant annet førte mangel på lys, feil på styring og dårlige bremser til at en bilfrakter ble holdt tilbake.

Som følge av de alvorlige manglene på vogntogene kalte vegdirektøren inn Tesla-ledelsen i Norge til møte, med krav om at feilene blir rettet opp med en gang, ifølge Statens vegvesen.

Overvekt, tekniske mangler, dårlige bremser og utslitte dekk på flere vogntog var noe av det vegvesenet mente var alvorlig.

Les også

Oljefondet ga tommel ned til Musks gigantiske lønnspakke

Til statskanalen sa kommunikasjonssjef Even Sandvold Roland i Tesla Motors i Norge at selskapet arbeider med å rydde opp.

Han forklarte at «de dårlige bilfrakterne vil bli tatt ut så snart vi finner alternativer».

I en epost til E24 presiserer Roland at sitatet dreide seg om miljø, og ikke sikkerhet.

Når det gjelder sikkerhet er meldingen til leverandørene som følger: «Enhver lastebil som transporterer våre biler må følge lokale lover og regler. Vi forventer intet mindre fra våre leverandører.»

Det norske markedet er Teslas tredje største. Kun det amerikanske og kinesiske markedet er større, ifølge CNN.

Les også: Produksjonsproblemer for Tesla

Til kanalen sier en talsperson at trailerne som brukes til å frakte bilene «må være trygge og i samsvar med lokale reguleringer».

Det er imidlertid ikke klart hvilke Tesla-modeller som kan bli påvirket, eller hvor omfattende reduksjonen i leveringer vil bli.

FARLIG: Statens vegvesen stanset denne Tesla-transporten på Svinesund 19. mars med bremsefeil, løst påbygg og utslitt hengerfeste. Vegvesenet påla kjøreforbud.

Hadde rekordleveringer

Tesla leverte samlet sett rekordmange Model S og X i fjerde kvartal, ifølge resultatrapporten i februar.

Les også

Tesla-aksjonærene godkjenner bonuspakke

Totalt ble det levert 28.425 Model S og X, i tillegg til 1.542 Model 3 – altså samlet 29.967 kjøretøy.

Les også: Her er Tesla Model 3 i Norge

For Model S og X var dette en vekst på 10 prosent mot tredje kvartal og 28 prosent høyere enn fjerde kvartal 2016.

Tesla håper å kunne levere 2500 Model 3-biler i uken innen slutten av første kvartal i år, og 5000 ukentlig innen utgangen av andre kvartal, ifølge rapporten.

I tredje kvartal leverte selskapet 222 eksemplarer av Model 3. Tesla har tidligere fortalt om flaskehalser i produksjonen som har forsinket leveringene.

Teslas samlede omsetning var på 3,29 milliarder dollar i fjerde kvartal, kraftig vekst på 2,28 milliarder i samme periode året før.

Les også

Musk fjernet Facebook-sidene til Tesla og SpaceX

Les også

Musk støtter Trumps handelspolitikk overfor Kina

Les også

Tesla manglet passord – kapret av kryptohackere

Publisert:

Her kan du lese mer om