Kinesere går inn i Tesla
Det kinesiske selskapet Tencent Holdings har kjøpt fem prosent av aksjene i Tesla.
For en pris på 1,78 milliarder dollar – litt over 15 milliarder norske kroner – ønsker kineserne å komme seg inn i det potensielt lukrative markedet for selvkjørende biler og lignende teknologi, skriver Reuters.
Tencent Holdings Ltd. som har kjøpt seg inn i Tesla ble etablert i 1998 av entreprenøren Ma Huaheng, og er et av Kinas største teknologiselskaper. De er kanskje mest kjent for mobilmelding-appen WeChat.
Med en markedsverdi på om lag 275 milliarder dollar, er Tencent Holdings seks ganger så stort som Tesla.
Avtalen med Tesla øker Tencents nærvær i en fremvoksende investeringssektor bestående av selvkjørende, elektriske biler.
Tencent har sitt amerikanske kontor i Palo Alto i hjertet av Californias Silicon Valley.
Foruten Tesla, har Tencent investert i Didi Chuxing, verdens nest største skysservice etter Uber, samt Ubers amerikanske erkerival Lyft.