Gull i vinden: Gull-app opplever vill vekst
Milliardpakke fra den amerikanske sentralbanken og global nedstengning gir stigende priser for metallet som anses som en trygg havn i urolige tider.
Der de store aksjeindeksene rundt om i verden tidligere pleide å svinge maks et par prosent om dagen, kan en vanlig dag under coronakrisen være mange ganger mer volatil.
Tirsdag endte den amerikanske Dow Jones-indeksen opp over 11 prosent på sin beste dag siden 1930-tallet. Før helgen hadde indeksen sin verste ukeutvikling siden finanskrisen.
De voldsomme markedssvingningene den siste tiden har ført til en økt interesse i gull, som tidligere har falt i pris som følge av coronapandemien.
De siste tre dagene har gullprisen steget over åtte prosent, og en unse gull koster nå i overkant av 1.600 dollar.
Gullprisen ligger dermed an til den største oppgangen på 11 år, skriver MarketWatch.
Trump vurderer «helikopterpenger». Bør Norge gjøre det samme?
Åttedobling i salget
Den økte gull-interessen blant investorer merker blant andre britiske Glint Pay Services.
– Salget går gjennom taket. Vi setter nye rekorder hver dag, sier administrerende direktør Jason Cozens i Glint til MarketWatch.
Selskapet driver en app som lar brukere kjøpe og selge gull, og sier de merker en 718 prosent økning i handelsvolumet, sammenlignet med før coronakrisen.
Samtidig melder Bloomberg om at markedet for fysisk gull i New York har så stor pågang at det nå er usikkert om det er nok fysisk gull i staten til å møte terminkontakter.
– Redningspakke gir økt gullpris
Investeringsbanken Goldman Sachs tror Feds nye redningspakke med ubegrensede støttekjøp vil gi ytterligere prisstigning i det edle metallet.
– Vi har lenge argumentert for at gull er siste utveis valuta, og fungerer som en sikring mot valutaforringelse når investorer handler for å imøtekomme sjokk som oppleves nå, skriver råvaresjef Jeffrey Currie i banken i et notat til sine kunder mandag.
Investeringsbanken ser en oppside i gullmarkedet, og viser til at under finanskrisen økte gullprisen stort etter den amerikanske statens redningspakke ble lansert.
USAs sentralbank med nye krisetiltak
Analytiker: Sveitsisk franc kan ha blitt alternativ til gull
Gullgruver stenger
En annen årsak til prisstigningen er at gullgruver og -raffinerier stenger som følge av viruset. I Sør-Afrika, en av verdens største mineral- og gullprodusenter, er alt utenom noen få kullgruver stengt, skriver Bloomberg.
De trygge havnene som kan klare seg i coronakaoset
– Stengning av gullgruver er en faktor markedet først nå begynner å vektlegge. Coronavirusets effekt på gruvedrift forhindrer ikke bare økt tilbud men kan også aktivt unngå ny produksjon samtidig som etterspørselen etter gull øker, sier Ryan Giannotto i GraniteShares til MarketWatch.
Sveits er en stor aktør i raffineringsindustrien for gull. De fleste raffineriene i landet er i stor grad stengt. I tillegg er store deler av internasjonal luftfart satt på bakken, som begrenser frakt av gull.
– Dette er ikke noe vi har sett på en generasjon, fordi gullraffinerier ikke har stengt ned i krig, finanskriser eller naturkatastrofer. Det har aldri skjedd, og nå har det skjedd oppsiktsvekkende fort, sier Tai Wong ved BMO Capital Markets til Bloomberg.