DNB inngår globalt blokkjedesamarbeid med flere storbanker

Skal effektivisere pengeoverføringer ved hjelp av blokkjeder, som er samme teknologi som vi finner i kryptovaluta.

INNGÅR SAMARBEID: DNB skal samarbeide med flere av verdens største banker.
Publisert:

DNB blir med i fintech-satsingen «Marco Polo» sammen med noen av verdens største banker.

Satsningen er et samarbeid mellom flere storbanker, blant annet verdens åttende største, BNP Paribas.

Commerzbank, ING, Standard Chartered og OP Financial Group er også med i gruppen.

Letter overføringer

– Håpet er at dette prosjektet skal gjøre pengeoverføringer enklere, sier kommunikasjonsrådgiver i DNB, Vidar Korsberg Dalsbø.

– Vi vil kunne erstatte mange ledd i strømmen av transaksjoner, og gjøre det raskere. Disse transaksjonene blir også verifisert flere ganger enn tidligere, noe som gjør systemet tryggere.

«Marco Polo»-prosjektet har utviklet en plattform basert på TiX fra TradeIX og blokkjedeteknologi fra R3 Corda.

Ifølge en pressemelding skal tjenesten muliggjøre «sømløs forbindelse» mellom handelspartnere, noe som «eliminerer datasiloene som hindrer fri informasjonsflyt og skaper ineffektivitet og avvik».

R3 Corda går under et begrep man kaller «distributed ledger technoloy» (DLT) som også inkluderer blokkjedeteknologi.

I likhet med blokkjeden distribuerer og synliggjør DLT informasjon, men ofte kun til deltakere som har adgang til nettverket, mens blokkjedeteknologi er en spesiell type DLT som distribuerer informasjon til hele nettverket som er åpent for alle.

– Mer relevante

– Vi er veldig fornøyde med å bli en del av «Marco Polo», og vi har tror på at blokkjedeteknologi vil ha betydelig påvirkning på fremtiden til Trade Finance, skriver Sylwia Lisowska, produkt- og distribusjonssjef i DNBs fakturaavdeling i meldingen.

– Samarbeidet med innovative teknologiselskaper og andre banker vil gjøre oss mer relevante for kundene våre.

Les også

Tror renten kan heves i sommer

Les også

Meningsløs som valuta

Les også

Tech-trendene som vil prege 2018

Publisert:

Her kan du lese mer om