FELLES AV KRIGSFRYKT OG BANKKONKURS: Oslo Børs stupdykker
Det faller kraftig fra start på Oslo Børs.
Tirsdagens handel åpner med et kraftig fall for Hovedindeksen på Oslo Børs og dermed fortsetter aksjemarkedet den kraftige nedturen fra forrige uke.
Etter en times handel på Oslo Børs, er Hovedindeksen ned 4 prosent til 330 poeng.
Les også Peter Warren: - Jeg er klar til å kjøpe
Nervøst marked
Den kraftige nedturen sørger for hektisk aktivitet på meglerbordene da nervøse kunder står i telefonkø for å snakke med meglerne.
- Faen, ikke ring meg nå, sier en tydelig stresset aksjemegler til E24.
Forvalter Alf Inge Gjerde i Storebrand Kapitalforvaltning er noe roligere, men påpeker at man kan få slike svingninger fremover.
- På kort sikt vil nok børsen svinge kraftige begge veier, også på enkeltdager. Dette kan vi nok oppleve en god tid fremover, sier Gjerde til E24.
Lær mer om hva som skjer i aksjemarkedet - Følg E24 på Facebook
Oljefall
Tirsdag morgen har et fat nordsjøolje blitt omsatt for under 70 dollar. Det er første gang siden 5. februar nordsjøolje har blitt handlet på et så lavt nivå.
- Spekulantene flytter pengene fra risikofulle investeringer, til mer konservative eiendeler, sier råvaremegler Ken Hasegawa i Newdge til Bloomberg.
Nordsjøolje med levering i juli omsettes for 69,66 dollar ved åpning på Oslo Børs. Det er en nedgang på 2,2 prosent eller 1,55 dollar. WTI-oljen omsettes for 68,51 dollar fatet.
Les også: Oljen under 70 dollar
Rec til ny laveste notering
Meglerhuset Citi kutter mandag kursmålet på Rec-aksjen fra 21,80 til 18 kroner, viser data fra Bloomberg News, ifølge TDN Finans. Meglerhuset har en holdanbefaling på aksjen.
Klikk her for å motta E24s Nyhetsbrev
Den 14. mai kuttet meglerhuset Macquarie kursmålet fra 20 til 16 kroner.
Første handelsdag i mai ble det kjent at Piper Jaffray kuttet kursmålet fra 25 til 20 kroner, mens Deutsche Bank kuttet fra 20 til 16,20 kroner.
Rec-aksjen faller 5,39 prosent til 15,61 kroner.
PA Resourcesfaller på nyheter
Tidligere adm. dir. i oljeselskapet PA Resources, Ulrik Jansson, solgte fredag 390.000 aksjer i selskapet.
Jansson eier 8,1 millioner aksjer eller 4,9 prosent av utestående aksjer etter nedsalget.
Aksjemarkedet tolker nyhetene negativt for aksjen, og sender PA Resources ned 7,8 prosent til 9,77 kroner på nyheten.
Les mer: Tidligere sjef selger aksjer i PA Resources
Hegnar i minus på noen av Hurtigruten-aksjene
Hurtigruten er høyt på taperlisten i åpningen. Aksjen faller 7,4 prosent til 4,38 kroner i åpningen.
Hegnar kjøpte de første aksjene i Hurtigruten 13. november 2009. En del av aksjene ble kjøpt for 3,05 kroner.
10. mars kjøpte Hegnar 26,6 millioner aksjer i Hurtigruten. Aksjene ble trolig handlet mellom 4,71 og 4,85 kroner. På disse aksjene har dermed Hegnar nå tapt penger.
Snittkursen til Hegnars aksjekjøp er dermed på omtrent 3,40 kroner, og Hegnar har fortsatt en positiv avkastning på 28 prosent. På det meste hadde Hegnar verdier i Hurtigruten for nesten 1 milliard kroner.
Stygt i Asia
Sør-Korea beskylder Nord-Korea for å senket et av deres skip med en torpedo i slutten av mars, noe som har ført til en meget spent stemning mellom de to landene. Den spente stemningen påvirker også aksjemarkedet, som faller kraftig tirsdag.
Aktørene på aksjemarkedet i Sør-Korea forbereder seg likevel på en konflikt og flere trekker nå pengene sine ut av aksjemarkedet. Den sørkoreanske indeksen Kospi falt 2,75 prosent, Nikkei-indeksen i Tokyo falt 3,06 prosent, mens Hang Seng i Hongkong falt 2,41 prosent.
Les kommentaren: Krigsfrykt senker Asia