Tapte 279 millioner på driften
Etter flere emisjoner det siste året, taper Flyr fortsatt penger. Flyselskapet fikk et driftsresultat på minus 279 millioner kroner i andre kvartal.
Fredag legger flyselskapet Flyr frem resultater for årets andre kvartal.
Selskapet fikk et driftsresultat på minus 279 millioner kroner i andre kvartal, og en omsetning på 339 millioner. I første kvartal fikk selskapet et driftsunderskudd på 212 millioner kroner, og 82 millioner kroner i omsetning.
På forhånd hadde Arctic-analytiker Carl Frederick Bjerke ventet et driftsunderskudd på 250 millioner, sa han til E24 onsdag.
– Vi forventer lønnsomhet på drift for første gang i tredje kvartal, sa Bjerke.
Spår kursdobling i Flyr: – Ting peker i riktig retning
Nettoresultatet endte på minus 433 millioner kroner, mens underskuddet var på 211 millioner i første kvartal.
Totalt var det mer enn 735.000 reisende som benyttet seg av Flyr i andre kvartal, skriver selskapet.
– Vi er strålende fornøyde med responsen fra de reisende og den økende etterspørselen etter våre kundevennlige flyreiser til spennende destinasjoner. Kvartalet har også vært preget av kapasitetsvekst og lansering av nye ruter, samt rekruttering og opplæring av nye medarbeidere, sier administrerende direktør Tonje Wikstrøm Frislid i en melding.
Første positive driftsresultat siden 2019: Norwegian tjente 1,3 milliarder kroner
Flere fly på vei
I andre kvartal gjennomførte Flyr en emisjon hvor det hentet 250 millioner kroner, som skulle bidra til å finansiere selskapets vekst. Selskapet hentet også 250 millioner i slutten av fjoråret.
– Vi gikk fra fire fly i vintersesongen til 10 fly i trafikk i sommer, åpnet 44 ruter til 38 destinasjoner og tilsatte om lag 150 nye kolleger, noe som åpenbart innebærer betydelige investeringskostnader, sier Frislid.
Selskapets flåte vil være på 12 fly om kort tid, og 16 fly ved utgangen av tredje kvartal 2023.
Hittil i år har Flyr-aksjen falt nesten 20 prosent.