Frykt for Kina-brems gir røde børser i Asia
Handelen på Shanghai-børsen ble stoppet før stengetid, etter at den viktigste indeksen bikket syv prosent ned.
Det har aldri skjedd at Shanghai-børsens SSE Composite-indeks har falt med så mye på årets første handelsdag, skriver Bloomberg.
Etter lunsj lokal tid, cirka 06.40 norsk tid, ble Shanghai-børsen stengt før planlagt stengetid - dette for å stagge panikksalget.
Kina er verdens nest største økonomi, og viktig for utviklingen også i Norge, da de er en stor importør av olje. Aktiviteten i kjempelandet påvirker oljeprisen, som igjen påvirker norsk økonomi.
Oslo Børs var da også nesten to prosent ned fra start, da den åpnet klokken 09.00.
Les også: Derfor tror eksperten Kina-børsene raste
Tror på Kina-stagnasjon
«Midtens rike» preget nyhetsbildet i 2015, hvor stor ustabilitet og svingende børser uroet verdensmarkedene.
Nylig skrev E24 at ekspertene tror på nye tøffe tider og uroligheter i Kinas økonomi i 2016.
– Kina har vært en viktig faktor for verdensøkonomien i 2015, og vil fortsette å være det neste år, sa sjeføkonom Harald Magnus Andreassen i Swedbank til E24 i helgen.
– Det er stor usikkerhet knyttet til investeringer i Kina. Økonomien er en «vill drage» ingen kan temme.
Dette blir problemlandene i 2016: – Det er en vill drage ingen kan temme
Andreassen spår videre stagnasjon i Kina i året som nettopp har startet - men understreker også følgende:
– Jeg tror også at verdensøkonomien i stor grad er forberedt på at Kinas vekst stadig vil avta, sier Andreassen.
Svake industritall
Både aksjemarkedene og valutaene i de viktigste asiatiske landene er altså kraftig ned mandag morgen norsk tid, etter at ferske kinesiske industritall og den kinesiske valutaen yuan svekket seg.
Kinesisk lavprisgigant inntar Norden
Det er den kinesiske innkjøpssjefsindeksen fra Caixin China som har kommet. Denne undersøkelsen anslår aktiviteten i industrien i Fatslands-Kina. Resultatet for desember ble 48,2, mot 48,6 måneden før. Det var ventet 49,0.
Dette er tiende måned på rad denne viktige indikatoren faller, og sviktende eksport pekes på som hovedårsaken, melder Reuters.
At oljeprisen er opp cirka 2,2 prosent (Nordsjøoljen), grunnet økende uro i Midtøsten, spiller nok også inn i oljeimporterende økonomier som Kina og Japan.
Dette ser økonomene i 2016-spåkulen
Shanghai kraftig ned
Ståa rundt klokken 06.55 norsk tid, er slik for de viktigste børsene i Stillehavsregionen:
Nikkei i Tokyo, ned 3,09 prosent.
Hangseng i Hongkong, ned 2,91 prosent.
SSE Composite i Shanghai, ned 6,85 prosent (handel stoppet).
Kospi i Seoul, ned 2,00 prosent.
S & P/ASX 200 i Sydney, ned 0,48 prosent.
MSCIs brede indeks for Asia- og Stillehavsregionen minus Japan er 1,7 prosent ned.
Futures-handelen med amerikanske aksjer var også ned vel en prosent rundt 06.30.
Dette blir problemlandene i 2016: – Det er en vill drage ingen kan temme
Ser mot myndighetene?
Andrew Sullivan, sjef for Haitong International Securities, sier til Marketwatch at frykten for en kinesisk økonomi i oppbremsing nå får investorene til å rette blikket mot myndighetene.
– Dette vil skape en forventning om at myndighetene må gjøre noe, og at de griper inn og aktivt understøtter økonomien.
Gavin Parry hos Parry International Trading mener også de svake industritallene har gitt investorene bekymringer. Han peker på at detogså kom dårligere enn ventet produksjonstall før nyttårshelgen.
– Folk ser mest mot hvordan industrien gjør det, sier Perry til CNBC.