Bekreftet: Slik kutter BG Lunds aksjepakke

Helge Lund må vente lengre med å selge BG-aksjene han får i sin nye jobb.

FÅR FÆRRE AKSJER: Som sjef i BG inngår Helge Lund i selskapets aksjeplan for ledere, men antallet aksjer som tildeles forelås redusert.
Publisert:

BG Group bekrefter onsdag ettermiddag at Helge Lunds omfattende lønnspakke blir justert ned.

Les meldingen her (ekstern lenke).

Meldingen kommer etter at Sky News onsdag morgen rapporterte at det ville komme endringer i nordmannens lønn. Sky skrev at endringenr er utløst som følge av reaksjoner blant BGs aksjonærer på den lukrative lønnspakken.

– De forslagene som nå er fremmet gjenspeiler de samtaler vi har hatt med våre aksjonærer, sier pressetalsmann Mark Todd i BG Group til E24 nå i ettermiddag.

Den 15. desember skal BGs aksjonærer møtes i Reading for å vedta ansettelsen av, og betingelsene til, Helge Lund.

Onsdag sendte selskapet ut informasjonen i forkant av dette møtet, og det er her detaljene om Lunds lønnspakke kommer frem.

Les også

Derfor provoserer Lunds lønn britene

Får færre aksjer

Den største endringen i Lunds betingelser er knyttet til BGs aksjeplan for ansatte, som Helge Lund er en del av.

Gjennom den langsiktige incentivplanen – LTIP – får BGs ansatte med jevne mellomrom tilbud om å kjøpe aksjer til fordelaktige priser. I den nye aksjeprogrammet foreslås det at den maksimale tildelingen av aksjer skal utgjøre 90 prosent av årslønnen, mot 150 prosent før.

– Dette er en endring som påvirker alle selskapets ledere, sier Mark Todd til E24.

Helge Lund vil få en årslønn på 1,5 millioner pund, eller 16 millioner norske kroner.

Utover det generelle aksjeprogrammet kan Lund også bli tildelt aksjer for opptil 12 millioner pund direkte fra styret.

Også her er det nå foreslått endringer fra den opprinnelige avtalen Lund gjorde med styret.

Blant annet må Lund forplikte seg til å sitte lenger på aksjene enn det opprinnelige forslaget la opp til.

Les også

Derfor provoserer Lunds lønn britene

Gjort kjent med endringene

Lund har ikke kommentert endringene i lønnspakken.

Men ifølge meldingen sendt ut av hans kommende arbeidsgiver, skrives det at han selv har indikert at han ønsker å sitte på aksjene så lenge han har BG-jobben.

Unntaket er eventuelle aksjesalg for å betale påløpte skatteforpliktelser som følge av aksjeplanen.

– Styret har nå også vedtatt hvilke kriterier Lund eventuelt skal tildeles aksjer på, sier Todd til E24.

Blant annet vil sikkerhet og langsiktig strategi være noen av parametrene.

E24 vet at Helge Lund fløy til London onsdag i forrige uke. Todd vil ikke gå inn på samtalene mellom Lund og BG group, men sier:

– Helge er kjent med de endringene som nå er foreslått.

Lund skal etter planen starte i sin nye jobb 2. mars, forutsatt at generalforsamlingen den 15. desember – og han selv – godtar den nye arbeidsavtalen.

Les også:

Lund helt i oljetoppen i Europa- Han er interessert i penger som alle andreDen forrige sjefen gikk etter turbulens: Her er selskapet Lund tar over



Publisert: