Berømmer styret i britisk selskap: Oljefondet vil støtte lønnsgrep
Oljefondet er svært fornøyd med lønnsgrepene i det britiske ingeniørselskapet Weir Group, og varsler at fondet vil støtte grepene i generalforsamlingen 26. april.
Noen ganger flagger Oljefondet på forhånd hva det vil stemme på generalforsamlinger, spesielt i spørsmål som er viktige for fondet.
Nå sier Norges Bank Investment Management, som forvalter Oljefondet, at det vil stemme for lønnsgrepene som tas av styret i britiske Weir Group.
Selskapet driver med ingeniørvirksomhet i blant annet kraftbransjen og oljebransjen, og styret har foreslått et enklere rammeverk for lederlønningene.
NBIM påpeker at grepene vil øke åpenheten om hvor mye lederne i Weir Group potensielt kan tjene, og at maksbeløpet vil bli redusert.
«Norges Bank Investment Management vil stemme for rammeverket for avlønning», skriver NBIM i en melding.
Eier for 747 millioner
Fondet eide 1,42 prosent av Weir Group ved utgangen av 2017, en aksjepost verdt 747 millioner kroner.
Grepene i Weir Group er i tråd med Oljefondets egne krav, som ble lagt frem i fjor i et forventningsdokument om lederlønninger.
Fondet er sterkt kritisk til kompliserte og uklare lønns- og bonusavtaler og ønsker forenklinger, og dessuten ønsker det at ledere skal belønnes for å være langsiktige.
«Vi berømmer styrets vilje til å utfordre konvensjonell tenkning om avlønning og støtter forslagene», skriver Oljefondet.
Les mer: Oljefondet: – Sjefslønnen må bli enklere
Oljefondet vil endre lederlønningene: – Må bli enklere
Endrer bonusprogrammene
Konkret vil Weir Group fjerne det langsiktige insentivprogrammet hvor ledelsen kan få store utbetalinger basert på kompliserte kriterier.
I stedet skal lederne få en mer regelmessig utbetaling av aksjer som låses i en periode før de kan selges, skriver Financial Times.
En lignende plan ble stemt ned av 70 prosent av aksjonærene i 2016, skriver avisen, men mange investorer har ifølge FT endret mening om langsiktige insentivprogrammer i det siste.
Støttet flere lønnskutt
Dette er ikke første gang at Oljefondet støtter lønnskutt og forenklinger. I fjor støttet fondet RBS-styrets forslag i generalforsamlingen om å senke taket på hvor mye sjefene i storbanken kan få utbetalt, og forenkle lønnssystemet.
Oljefondet støtter lønnskutt i storbank
Les mer: Oljefondet støtter lønnskutt i storbank
I fjor stemte Oljefondet blant annet mot lønnspakkene i selskaper som storbanken JP Morgan, Google-eier Alphabet, legemiddelselskapet AstraZeneca og bilkjempen Volkswagen.
Oljefondet sa også nei til Tesla-grunnlegger Elon Musks foreslåtte lønnspakke tidligere i år.
Les mer: Oljefondet ga tommel ned til Musks gigantiske lønnspakke
Oljefondet stemte også mot et lønnsforslag for toppene i Disney.