Nyheter
- Festet innlegg
Danske Bank og Kepler øker Frontline-kursmål før tallslipp
26. mai 07:41Infront TDN Direkt/E24Kepler Cheuvreux oppjusterer sitt kursmål på Frontline til 258 fra 242 kroner og gjentar kjøpsanbefaling på aksjen, ifølge en oppdatering fredag.
- Råoljetankmarkedet har vært volatilt den seneste tiden og Frontlines aksjekurs har falt fra toppen. Vi tror dette representerer en mulighet til tross for at vi er under konsensus for den kommende kvartalsrapporten neste uke, så vel som for helåret 2023, skriver meglerhuset.
Frontline legger frem resultatrapporten for første kvartal onsdag 31. mai.
- Vi står ved vårt syn at råoljetankmarkedet er inne i en langsiktig oppgangssyklus når det gjelder inntjeningskapasitet, drevet av begrenset tilbudsvekst og endringer i handelsrutene som driver opp etterspørselen, skriver Kepler Cheuvreux.
Meglerhuset mener tankmarkedet står fremfor en flerårig oppgang som kun i starten, da begrenset tilbudsvekst vil være en faktor til 2025 eller lenger.
- Med en moderne flåte, eksponering mot spotrater og en sterk balanse er Frontline godt posisjonert for å dra nytte av det forventede sterke tankmarkedet i årene som kommer. Høy fortjeneste, utbytte og begrenset kapitalinvestering støtter vårt positive syn på Frontline, skriver meglerhuset.
En del av økningen i kursmålet skyldes en svakere krone mot dollar, opplyses det.
Danske Bank oppjusterer sitt kursmål på Frontline til 245 kroner fra 215 kroner og gjentar kjøpsanbefaling på aksjen, ifølge en oppdatering.
Kursmålet økes i lys av økende eiendelsverdier, høyere inntjeningsestimater og valutaendringer, opplyses det.
- Vi nedjusterer våre inntjeningsestimater for første kvartal som følge av mer ballastdager mot slutten av kvartalet, men vi oppjusterer våre estimater for andre kvartal ettersom den sesongmessige nedgangen i år var mer beskjeden, skriver meglerhuset.
- Anders Nybakken Kvale08:06
Pareto tar inn Norwegian i porteføljen
Meglerhuset Pareto Securities har satt modellporteføljen sin for juni, og inn kommer blant annet flyselskapet Norwegian.
Et sterkt flymarked, robust kontantstrøm og forhåndssalg får flyanalytiker Kenneth Sivertsen til å tro på en god sommer for Norwegian, fremgår det.
- Med stigende billettpriser og Flyr ute av bildet, ser Norwegian ut som en relativ favoritt i et flymarked der kapasiteten ikke står i stil med etterspørselsveksten. I tillegg kommer lavere drivstoffkostnader og skala til å redusere kostnader, sier Sivertsen i oppdateringen.
Slik er alle endringene for juni:
• Inn: DNB, Norwegian og Protector
• Ut: Borregaard, Crayon og Vår Energi
• Beholdes: Adevinta, Aker BP, Bonheur, Europris, Hafnia, Mowi og Subsea 7
26. maiForvalter tar Norwegian-gevinst etter aksjebyks - Jonas Hagmansen07:45
PGS sikrer ny kontrakt
Seismikkselskapet PGS sikrer en 3D-seismikkinnhentningskontrakt i Middelhavet. Skipet «Ramform Hyperion» er ventet å begynne på oppdraget, som vil ta rundt 70 dager, sent i tredje kvartal.
Kontrakten har en verdi på 10 millioner dollar eller mer.
https://newsweb.oslobors.no/message/592166 - Infront TDN Direkt07:38
Eidesvik Offshore selger skip
Eidesvik Offshore har inngått en avtale om salg av sine tre gjenværende seismikkskip til to separate kjøpere, ifølge en melding torsdag.
Alle tre skipene er i opplag og bokført som eiendeler holdt for salg. Salgene er ventet gjennomført i sommer og selskapet vil da bokføre en gevinst på rundt 63 millioner kroner.
-Vi er fornøyd med å annonsere salget av tre ikke-strategiske eiendeler med en solid gevinst. Salget vil videre forbedre vår allerede sterke balanse, kommenterer administrerende direktør Gitte Gard Talmo.
- Jonas Hagmansen06:53
Golden Ocean-sjefen går av
Ulrik Andersen går av som konsernsjef i selskapet. Styret har pekt ut Lars-Christian Svendsen som hans etterfølger.
Det kommer frem i en børsmelding.
Andersen vil være tilgjengelig for selskapet frem til 1. september, står det i meldingen.
– Jeg vil takke Ulrik for hans bidrag til Golden Ocean. Han har ledet selskapet gjennom en periode med flåtevekst og flåtefornyelse. Jeg ønsker Ulrik suksess i hans fremtidige arbeid, sier Golden Ocean-styreleder Ola Lorentzon i en uttalelse.
Rettelse: I en tidligere versjon av denne saken sto det at Andersen slutter i Golden Ocean på dagen. Det riktige er at han er tilgjengelig for selskapet frem til september.
- Andrine Resvoll06:49
Dof vil tilbake til Oslo Børs
Rederiet Dof vil søke om notering på Oslo Børs, opplyser selskapet i en melding torsdag.
Dof ble tatt av børs da selskapet ble begjæret konkurs tidligere i år.
Noteringen er ventet å bestå av en rettet emisjon og et bredt offentlig tilbud, samt en rettet emisjon til visse investorer internasjonalt.
Dof har tidligere uttalt at de planlegger en ny børsnotering i juni.
8. marsSikter mot juni-notering av «nye» Dof tross konkurs-anke: – Ikke heldig at dette har tatt så lang tid - Andrine Resvoll06:36
Tine økte resultatet i første tertial tross krevende marked
Tine Gruppa fikk et driftsresultat på 443 millioner i første tertial, altså i årets fire første måneder. Det var en oppgang fra 354 millioner kroner i tilsvarende tertial i fjor.
Det kommer frem i selskapets ferske tertialrapport.
Resultat før skatt endte på 521 millioner kroner i perioden, opp fra 348 millioner kroner i tilsvarende periode i fjor.
Salgsinntektene landet på knappe 8,3 milliarder kroner i tertialet, opp fra 7,6 milliarder i samme periode i fjor. Økningen i salgsinntektene er drevet av prisøkninger i alle deler av virksomheten som er tatt ut for å dekke prisøkningene inn til Tine, skriver selskapet.
Tine skriver at de opplever volumfall i alle virksomheter, da markedet preges av mer prisbevisste forbrukere. Transportkostnadene har økt med omtrent 17 prosent hittil i år.
Tine Gruppa er også påvirket av høyere priser på transport, og generelt av høy prisvekst og lønnsvekst. I tillegg påvirker svak krone mot euro innkjøpsprisene negativt.
- Kjetil Malkenes Hovland06:08
Aker Horizons får støtte fra Innovasjon Norge
Innovasjon Norge bevilger inntil 135 millioner kroner i lån og støtte til Aker Horizons' prosjekt for å produsere hydrogen fra fornybar energi på Rjukan.
Pengene gis til selskapet Aker Horizons Asset Development, og fordeles på inntil 85 millioner i støtte og inntil 50 millioner i et grønt lån.
Målet med prosjektet på Rjukan er å installere elektrolysører med 20 megawatt kapasitet, og produsere rundt ni millioner tonn grønt hydrogen per dag, opplyser Aker Horizons.
Selskapet opplyser også at det har tilgang på nødvendig kraft og infrastruktur på Rjukan.
Planen er å ta en endelig investeringsbeslutning mot slutten av 2023 og være i kommersiell drift i 2025. Investeringen er ifølge selskapet på flere hundre millioner kroner.
Aker Horizons har også planer om hydrogenproduksjon i Narvik. Selskapet har tidligere fått nei på en søknad om tilgang til større mengder kraft, ifølge Energiwatch.
- Kjetil Malkenes Hovland05:40
Norcod i minus i «utfordrende» kvartal
Torskeoppdretteren Norcod leverer et resultat etter skatt på minus 43 millioner kroner i første kvartal, sammenlignet med minus 46 millioner i samme kvartal i fjor.
Driftsresultatet er på minus 27,8 millioner, fra minus 45 millioner ett år tidligere.
Selskapet melder om et «utfordrende» kvartal. Norcod har vært i dialog med Fiskeridirektoratet om mistenkt torskerømming, og måtte fremskynde slakting av gytemoden fisk.
Omsetningen i selskapet økte til 125 millioner kroner, fra 83 millioner i fjorårets første kvartal.
Fremskyndingen av slakting bidro til at slaktevolumet ble på 3.362 tonn i første kvartal, opp fra 2.027 tonn i samme kvartal i fjor.
- Kjetil Malkenes Hovland05:17
Kronen styrker seg
Den norske kronen styrker seg torsdag, etter at den onsdag nådde sine svakeste nivåer siden coronakrisen startet i 2020.
Euroen var oppe i en verdi på 12,05 kroner da kronen var på sitt svakeste onsdag. Torsdag er en euro verdt 11,81 kroner
Dollaren var på det meste verdt 11,29 kroner onsdag. Torsdag handles den til 11,06 kroner
Dollaren har blitt om lag 13 prosent sterkere mot kronen og euroen har blitt om lag 12 prosent sterkere mot kronen siden nyttår.
Analytikerne er usikre på hvorfor kronen har svekket seg så mye i år, men knytter det blant annet til endringer i rentepolitikken globalt og uro i markedene. Kronen har svekket seg betraktelig mot andre valutaer de siste ti årene.
I44-indeksen, som måler kronens styrke mot 44 handelspartneres valutaer, nådde onsdag sitt svakeste nivå siden mars 2020, på 126,2 poeng.
- Jonas Hagmansen03:40
Avtale om gjeldstaket stemt videre
I natt ble republikanere og demokrater enige, og stemte gjennom avtalen om heving av gjeldstaket i representantenes hus.
Nå gjenstår det at avtalen stemmes gjennom i senatet. Ledere i begge partier sier de ønsker å få avtalen gjennom innen 48 timer, skriver CNBC.
Det vil i så fall være flere dager før 5.juni. Datoen finansminister Janet Yellen har sagt at USA går tom for penger og ikke lenger kan overholde sine betalingsforpliktelser.
Hun har varslet om at det kan bety katastrofe for globale finansmarkeder.
- Kristian Aaseri går21:30
Nedgang på Wall Street før gjeldstak-avstemning
De amerikanske aksjemarkedene endte dagen med fall før hevingen av gjeldstaket skal stemmes over i Representantenes hus.
Slik endte det ved børsstenging:
S&P 500 endte ned 0,60 prosent
Dow Jones endte ned 0,55 prosent
Nasdaq Composite endte ned 0,63 prosent
i går 13:30Nedgang på Wall Street før gjeldstak-avstemning - Marianne Stenslandi går16:34
Ferd er nesten helt ute av IT-aksje etter storsalg
Johan H. Andresen og familiens investeringsselskap Ferd har solgt unna Link Mobility-aksjer i høy fart etter at aksjen gjorde et byks i mai.
I slutten av april satt Ferd på 5.354.187 aksjer i IT-selskapet. Nå er beholdningen redusert til 268.598 aksjer. Det viser E24s investorlister.
i går 15:42Ferd er nesten helt ute av IT-aksje etter storsalg - Truls Lieri går16:05
Nedgangen tiltar på Wall Street
Pilene har pekt nedover på Wall Street helt siden åpning, og fallet har tiltatt gjennom de første par timene med handel onsdag.
Alle de tre toneangivende indeksene er nå tydelig ned, i motsetning til den litt mer positive utviklingen for teknologiindeksen Nasdaq i tidlig handel.
Slik ser det ut like før klokken 18:
S&P 500 faller 0,74 prosent
Dow Jones faller 0,73 prosent
Nasdaq Composite faller 0,69 prosent
En etterlengtet løsning på gjeldstaksdramaet i USA kan potensielt komme et steg nærmere etter stengetid på Wall Street i dag. Natt til torsdag norsk tid skal etter planen forslaget som å heve gjeldstaket stemmes over i Representantenes hus.
i går 13:30Nedgang på Wall Street før gjeldstak-avstemning - Malene Emilie Rustadi går15:00
Teknologiselskapet Meltwater med underskudd
Teknologiselskapet endte med et resultat på minus 11,4 millioner euro i første kvartal 2023.
Det melder teknologiselskapet i en børsmelding.
Dette er opp fra minus 12,4 millioner euro i første kvartal 2022.
Driftsresultatet endte på minus 10,5 millioner euro. Dette opp fra 11,8 millioner euro fra fjoråret.
Salgsinntektene holder seg stabile for selskapet, og lå på 110 millioner euro i første kvartal 2023.
- Truls Lieri går14:49
Pål Selvik ny toppsjef i Scana
Pål Selvik blir ny administrerende direktør i Scana, opplyser selskapet i en melding onsdag.
Han tar over for Oddbjørn Haukøy, som har vært konstituert administrerende direktør siden januar 2023.
Selvik er i dag styreleder i Scana, og vil tre ut av den rollen før han går inn som toppsjef. Den påtroppende sjefen kommer fra jobben som finansdirektør i GC Rieber-konsernet.
Scana leverer utstyr og service til maritim industri.