Symboltunge solceller på Oslo rådhus og Slottet: – Et flott signal
Solcellebransjen er i kraftig vekst, og nå får også ærverdige bygg som Oslo rådhus, Bislett stadion og Slottet solceller på taket. – Flott signal, sier Solenergiklyngen.
Oslo rådhus skal nå få solceller på taket, etter at også Bislett stadion har installert solceller, ifølge VG.
– Trendene er tydelig for vekst. Flott at det offentlige går foran. Ikke overraskende er det Oslo kommune. Et flott signal om klima og bærekraft og at dette er lønnsomt, sier Trine Kopstad Berentsen i Solenergiklyngen til E24.
Slottet i Oslo har allerede testet ut solceller lenge, noe E24 omtalte allerede i 2017. Til sommeren skal hoffet vurdere om store deler av taket skal dekkes av solceller.
I fjor økte den installerte kapasiteten innen solenergi i Norge med 29 prosent, og den økte etterspørselen skyldes blant annet høyere strømpriser. Det viser tall som Solenergiklyngen og Multiconsult la frem nylig.
Mener dyr strøm bidro: Solenergi økte 29 prosent i fjor
Les mer: Equinor inn i milliardprosjekt for solkraft: – Feil å ignorere solenergi
Kostnadene på solceller har gått ned mye det siste tiåret, i takt med sterk global konkurranse og subsidier som har bidratt til teknologiutvikling.
Les mer: Equinor inn i milliardprosjekt for solkraft: – Feil å ignorere solenergi
(saken fortsetter under bildet)
Strengere krav
Den siste tiden har panelprisen gått videre ned, men kostnaden for å levere systemer til norske kunder har holdt seg nokså stabil.
– Dette er knyttet til strengere krav til bransjen, som skal gjøre det trygt å bruke solceller, sier Berentsen.
Solcelleindustrien har opplevd sterk vekst, etter at selskaper som Asko og Norgesgruppen har gått foran med å installere større anlegg. Siden har mange andre fulgt etter. Etter prishoppet på strøm i vinter ser også mange private husholdninger det som lokkende å investere i solceller.
Les mer: Venstre vil ha krav om solcellepanel på hyttetak
Equinor kjøper seg opp i solenergiselskap
Tar steget til Europa
For noen selskaper gir veksten i det norske markedet muligheter også til å ta steget ut i Europa. Solcelleinstallatøren Otovo hentet nylig inn 100 millioner i kapital og fikk KLP og det statlige klimainvesteringsselskapet Nysnø inn på eiersiden , og satser nå på Europa.
– Det er åpenbart at strøm produsert der den brukes vil vinne frem. Jeg tror en tredjedel av kraftbruken i Europa kan produseres lokalt, sier daglig leder Andreas Thorsheim i Otovo til E24.
– På privatboligsiden solgte vi i Otovo solceller for 100 millioner i fjor. Både på private, offentlige og næringsbygg vil dette eksplodere i løpet av 2020-tallet, sier Thorsheim.
Utviklingen innen solceller har også overrasket eksperter som Det internasjonale energibyrået IEA, som over tid har undervurdert utviklingen innen fornybar energi og måttet oppjustere sine anslag for veksten.
Les mer: Fersk rapport: – Ny tidsalder for solenergi