Én av fem må gå i Odfjell Drilling
230 ansatte i Odfjell Drilling må gå i riggselskapet.
– Det er bredt spekter av alle yrkesgrupper som arbeider offshore som nå må gå. Jeg kan bekrefte at det gjelder 230 ansatte, sier kommunikasjonssjef Gisle Johanson i Odfjell Drilling til E24.
230 færre ansatte utgjør en femtedel av riggselskapets arbeidsstokk på norsk sokkel.
Det var nettavisen Sysla som først omtalte nyheten.
– Det er med sorg og et tungt hjerte at denne nyheten nå kommer ut. Det er en ting som har ligget i kortene en stund, og som har vært et fryktet worst-case scenario for oss, sier Tor Bjarte Jakobsen til E24, tillitsvalgt og leder i klubben Industri Energi i Odfjell Drilling.
Han fortsetter:
– Det som er synd er at de som sitter på toppen, ikke har mer is i magen. Alle vet at næringen ikke er død, og det er heller ikke oljeprisen. Den vil stige, og da vil det være behov for mer folk. Dette går i sykluser.
Han sier at de har vært klar over situasjonen siden i høst, og visst at selskapet skulle reforhandle om noen kontrakter som var helt avgjørende, og legger til:
– Med den oljeprisen som er nå og et nervøst marked, er det mange scenarioer som kan dukke opp. Jeg har vært i bransjen i over 30 år, og sett både oppturer og nedturer, spesielt når det gjelder svingende oljepriser.
Møter er i gang
– Vi har startet møter med personell som står i fare for å miste jobben denne uken her, og vi regner med at kutterundene er avsluttet i løpet av de nærmeste månedene, sier Johanson videre.
Kommunikasjonssjefen opplyser til E24 at det ikke vil bli tilbudt sluttpakker i nedbemanningsprosessen.
Runde to
Det er ikke første gang Odfjell Drilling slanker staben. Siden våren 2014 har selskapet nedbemannet med 800 ansatte.
Første kuttbølge kom som en følge av den kraftige oppbremsingen i oljemarkedet.
I mars 2015 uttalte konserndirektør for kommunikasjon Gisle Johanson til E24:
– Vi har en gjennomgående sterk nedgang
etterspørsel av våre tjenester. I 2014 gjennomførte vi noen reduksjoner og vi har nå en full gjennomgang av støttefunksjonene i konsernet. Dette er det første leddet i den prosessen.
Da ble det sendt ut sluttpakketilbud til alle de 600 med faste stillinger på land i selskapet.
LES OGSÅ: Dine Penger+: Dette dekker arbeidsledighetsforsikringen