Statoil-topp: - En merkedag

Duket for produksjon på Gudrun.

I PRODUKSJON: Statoil melder om produksjonsstart på Gudrun-feltet.
Publisert: Publisert:

- Gudrun er første nye Statoil-opererte plattform i drift på norsk sokkel siden 2005. Dette er en merkedag for selskapet, sier Arne Sigve Nylund, konserndirektør for utvikling og produksjon Norge i Statoil, i en pressemelding.

Den norske oljegiganten melder mandag at produksjonen på olje- og gassplattformen Gudrun har startet.

Gudrun-feltet går for å være et av Statoils mest lønnsomme prosjekter, og er ventet å levere 184 millioner fat olje og gass.

Feltet ligger i blokk 15/3 i den midtre delen av Nordsjøen, omtrent 55 kilometer nord for Sleipner.

Plattformen skal produsere fra syv produksjonsbrønner. Oljen og gassen skal transporteres i rør til Sleipner A, der oljen sendes videre til Kårstø og gassen til Europa.

Statoil er operatør på Gudrun med en eierandel på 51 prosent. GDF Suez E&P er partner med 25 prosent, mens OMV Norge har 24 prosent.

Les også:

Statoil skyver på produksjonsmål: Men Johan Sverdrup skal sikresAnalytikerne tror på produksjonshopp fra StatoilSlik vil den nye sokkelsjefen holde produksjonen oppe til 2025Dette er de ni viktigste utbyggingene for oljebransjen- Dette kan bli Statoils internasjonale Johan Sverdrup

Publisert: