Høsten 2017 var de norske oljegründerne i Exebenus på jakt etter penger.
De endte opp hos det de anså som en kvalitetsinvestor: Et børsnotert fond i Singapore.
Det de ikke visste, var at fondet var styrt av en russer som hadde vært i Putins innerste sirkel.
Han fikk hjelp av advokatfirmaet Schjødt til å investere på norsk sokkel.
Pengene hans stammet fra flere mektige venner.

Norske advokater var stråmenn for mektige russere

28. november 2017: Trygve Nilssen i advokatfirmaet Schjødt hadde gode nyheter til oppdragsgiveren i Singapore.

Schjødt var hyret inn for å gi juridiske råd om en avtale på 2 millioner dollar mellom et fond i Singapore og et gründerselskap i Norge. For å få oppdraget i boks, måtte de norske advokatene gjøre noe de vanligvis holdt seg unna, ifølge dem selv.

– Vi har bestemt oss for å gjøre et unntak fra retningslinjene våre, skrev Nilssen i en e-post til oppdragsgiveren.

Aftenposten/E24 har spurt Schjødt hvorfor de gjorde dette unntaket. Det vil ikke firmaet svare på. Schjødt avviser at det er grunn til å reise kritikk mot dem.

Unntaket fra Schjødt bidro til at en russisk milliardær med tette bånd til Kreml kom seg inn på norsk sokkel.

Kort tid etter skulle finanstilsynet i Singapore konkludere med at russeren bare var en marionett styrt av en annen russer med et mye dårligere rykte.

Les hele saken med abonnement