World Economic Forum: Global maktkamp er «superrisikoen» i klimautfordringene
I forkant av World Economic Forums møte i Davos, skriver organisasjonen i en rapport at maktrivalisering og internasjonalt samarbeid blir de største risikoene mot å takle klimautfordringene.
Tirsdag møtes verdenstopper i den sveitsiske byen Davos for den årlige konferansen World Economic Forum.
Forumet lanserte onsdag en risikorapport hvor de skriver internasjonalt samarbeid er viktigere enn noen gang tidligere for å skulle stanse klimatrusselen.
Klimatrusselen på topp fem
På listen over de største risikoene for 2020 var de fem største alle om klimaet.
Rapporten advarer også mot at mangel på internasjonalt samarbeid vil kunne true folkehelse og teknologifremskritt.
– Superrisikoen er maktkamp
Ved lanseringen av rapporten uttalte lederen for forumets geopolitiske senter Mirek Dusek at en mer urolig verden er «superrisikoen» mot etterlengtede tiltak, skriver CNBC.
– En mer polarisert og konkurransepreget verden hvor stater i økende grad anser muligheter gjennom unilaterale linser vil mest trolig gjøre det vanskeligere å takle globale utfordringer, sa Dusek.
– Må innføre tiltak
Tidligere utenriksminister Børge Brende, som nå er leder for forumet, talte også under lanseringen av rapporten.
– Kostnaden av å ikke gjøre noe nå er mye større enn kostnaden av å gjøre noe. Derfor må vi begynne å innføre de nødvendige tiltakene for å håndtere klimaendringene, uttalte Brende ifølge CNBC.