Varsler kraftig vekstbrems i Tyskland: – Ubehagelig lesning

Ferske tall fra innkjøpssjefindeksen (PMI) i Tyskland viser at veksten stopper opp. Også i eurosonen er det dystert, mens franskmenn kan glede seg over gode tall

NEDTUR: Særlig bilindustrien trekkes frem som en av de negative bidragsyterne til den overraskende svake veksten i tysk næringsliv.
Publisert: Publisert:

Aktiviteten i tysk næringsliv bremser opp, og er nå på laveste nivå på over tre år, viser ferske PMI-tall for oktober.

Den foreløpige innkjøpssjefsindeksen fra IHS Markit kom inn på 52,7 i oktober, ned fra 55 i september.

På forhånd var det ventet et mye mindre fall, til 54,8, ifølge Reuters-estimater.

Målingen er den svakeste siden mai 2015, men likevel over 50, som er grensen som skiller vekst fra tilbakegang for aktiviteten.

– Ubehagelig lesning

Veksten i både tjeneste- og produksjonssektoren ble svekket.

– Oktobers foreløpige PMI-resultater er ubehagelig lesning, som viser svekket vekst i alle hovedindikatorne rundt selskapenes utvikling, sier økonom Phil Smith i IHS Markit i en kommentar.

Smith trekker frem selskapenes ordrebøker som en særlig negativ faktor denne måneden. Han forklarer at ordrebøkene nærmer seg tilbakegang i veksten for første gang på nesten fire år.

– Et enkelttilfelle som viser svakhet er bilindustrien, hvor det også indikeres færre ordrer fra utlandet fremover, sier Smith.

Heller ikke i eurosonens næringsliv er det lyspunkter å spore. Farten i eurosonens næringsliv avtar mye mer enn ventet i oktober, viser IHS Markits undersøkelse.

Les også

Ratingbyrå nedgraderer 20 tyrkiske banker

Handelskrig påvirker

Foreløpig PMI kom inn på 52,7 i oktober, ned fra 54,1 i september og betydelig lavere en økonomenes forventning på 53,9, ifølge Reuters-estimater.

Undersøkelsen viser den svakeste veksten siden september 2016.

– Handelskrigene og tollene er de vanligste bekymringene, sier Markits sjeføkonom Chris Williamson i en kommentar.

Indeksen som måler selskapenes forventning til fremtiden falt til 51,2 fra 52,7 måneden i forveien.

Med andre ord har ikke optimismen vært lavere på nesten fire år.

– Undersøkelsen indikerer at BNP-veksten vil ende på 0,3 prosent i fjerde kvartal, og indikatorer som måler fremtidige forventninger viser at ytterligere momentum kan gå tapt de neste månedene, sier Williamson.

OPPTUR: Kun Frankrikes næringsliv kan melde om positiv vekst i oktober.
Les også

Disse nasjonenes merkevare er verdt mest

Opptur i Frankrike

Det er ned fra 0,4 prosent i årets tre første måneder og 0,5 prosent i andre kvartal. BNP-tall for tredje kvartal kommer først i midten av november.

De foreløpige tallene for aktiviteten i fransk næringsliv, viser i motsetning til eurosonen og Tyskland en positiv endring i oktober.

Samlet PMI økte til 54,3, opp fra 54 i september og bedre enn Reuters-estimatet på 53,8.

Et tall over 50 indikerer vekst, mens det motsatte er tilfelle for målinger under dette skillet.

Aktiviteten i tjenesterektoren ble målt til 55,6, og motvirker et fall for produksjonssektoren, hvor det ble målt 48,8.

Williamson skriver at tallene indikerer en BNP-vekst på 0,4 prosent i fjerde kvartal, men at et fall i produksjonssektoren som delvis skyldes handelskrig er en bekymring.

Publisert:

Her kan du lese mer om