Knalltall fra Zara
Motekonsernet Inditex går så det griner.
Spanske Industria de Diseno Textil SA (Inditex SA) klarte trolig å kapre enda flere motesultne kunder i 2012.
Til tross for den økonomiske krisen i Europa, hadde selskapet nemlig en vekst i resultat etter skatt på hele 22 prosent i fjor.
I fjerde kvartal hadde selskapet, som favner klesbutikkkjeder som Zara, Bershka og Massimo Dutti, et resultat etter skatt på 710 millioner euro, eller rundt 5,3 milliarder norske kroner.
For hele året lå resultatet etter skatt på svimlende 2,3 milliarder euro, det vil si drøye 19 milliarder kroner.
Flere butikker
Noe av årsaken er trolig at de i 64 land verden over økte antall utsalgssteder.
Konsernet entret også flere nye markeder. Blant annet åpnet de sine første butikker i Georgia, Bosnia og Ecuador.
I slutten av januar hadde Inditex over 6.000 butikker i hele 86 land verden over, skriver Guardian.
Selskapet har dessuten planer om å blant annet åpne Zara-nettbutikker i Russland mot slutten av inneværende år.
LES OGSÅ:H&M mindre verdt
Blant verdens rikeste
Veksten i selskapet fører naturligvis til at også lommeboken til grunnlegger og største eier Amancio Ortega vokser.
I år havnet sjefen i det spanske motekonsernet på en tredjeplass på magasinet Forbes' liste over verdens rikeste.
I 2012 økte han formuen sin med 114 milliarder kroner i løpet av 2012, og hans totale verdi er ifølge Forbes med det på drøye 326 milliarder kroner.
LES OGSÅ:Her er verdens rikeste
Populært i Norge
Også i Norge har selskapet utsalgssteder. Blant annet har de flere Zara-butikker. I 2012 omsatte Zara Norge for 220 millioner kroner, mens årsresultatet lå på 28 millioner.
På E24 Bedrift kan du selv sjekke nøkkeltallene til Zara Norge.
Massimo Dutti i Norge gjør det riktignok ikke like bra.
I fjor hadde Massimo Dutti Norge AS en omsetning på 25,5 millioner kroner, og et årsresultat på minus 1,2 millioner.
LES OGSÅ: