Ryanairs overskudd falt med nesten 50 prosent

Europas største lavprisflyselskap Ryanair hadde i første halvår i år et fall i overskuddet på nesten 50 prosent.

FLYTTER? Letter Ryanair fra Sandefjord og lander på Rygge torsdag?
Publisert:

Årsaken til fallet på 47 prosent i overskuddet er de høye oljeprisene. Tapet kom i seksmånedersperioden fram til september i år, hvor nettoinntekten var på 169 millioner pund, eller 1,8 milliarder norske kroner.

Daglig leder i Ryanair Michael O’Leary uttalte at han har tro på at avkastningen vil bedre seg dersom oljeprisen, som i dag er på rundt 65 amerikanske dollar fatet, fortsetter å synke.

Det irske selskapet planlegger til tross for inntektstapet å fortsette å kutte billettprisene for å stjele kunder fra konkurrentene. Gjennomsnittsprisen på billettene er derfor ventet å synke med mellom 15 og 20 prosent. Dermed vil selskapet også gå i tap i de neste to kvartalene.

Flere saker på E24

Publisert: