EU godkjenner kinesisk oppkjøp av sveitsisk landbruksgigant

EU gir det kinesiske selskapet China National Chemical Corp grønt lys til å kjøpe den sveitsiske landbruksgiganten Syngenta for over 350 milliarder kroner.

KLARSIGNAL: EU ga onsdag grønt lys til ChemChinas oppkjøp av den sveitsiske jordbruksgiganten Syngenta.
Publisert: Publisert:

Godkjennelsen forutsetter at ChemChina selger unna deler av både sin og Syngentas plantevernmiddelvirksomhet, opplyser Margrethe Vestager, kommisjonæren som overser EUs konkurransepolitikk.

–Det er viktig for europeiske bønder og forbrukere at det er effektiv konkurranse i plantevernmiddelmarkedet, også etter at ChemChina kjøper opp Syngenta, sier Vestager, og legger til at den kinesiske bedriften har tilbudt seg å oppfylle vilkårene.

Avtalen er allerede godkjent av konkurransetilsynene i Kina og USA.

Statlige China National Chemical Corp (ChemChina) er det største selskapet innen Kinas kjemiske industri. Syngenta betegner seg selv som "en verdensledende jordbruksvirksomhet med 28.000 ansatte i over 90 land" og produserer blant annet såkorn og plantevernmidler.

Les også

EUs krav til britene: Først brexit, så forhandlinger

Les også

Putin vil møte Trump – i Finland

Les også

EU-parlamentet skriver liste med krav til britene

Publisert:

Her kan du lese mer om