Varsler massesøksmål i pensjonskrangel
Flere hundre ansatte i EDB truer med retssak for å få tilbake pensjonsordning.
Flere fagforeninger vurderer søksmål mot EDB Business Partner etter at styret i selskapet vedtok å endre pensjonsordningen for 1300 ansatte, skriver Dagens Næringsliv.
Vedtaket betyr at de som hadde ytelsespensjon fra 1. september ble en del av en innskuddsbasert ordning.
LES OGSÅ: Toppsjefen slutter i EDB
- Vi synes det er helt horribelt å rasere de ansattes pensjonsrettigheter på denne måten. Vi mener det hverken er formmessig eller avtalemessig riktig gjennomført, og vi har nå som mål å få beslutningen omgjort, sier forbundssekretær Torbjørn Sundal i El- og It-forbundet til avisen.
Selskapet på sin side mener at det var nødvendig å forandre ordningen for å kunne kutte i bemanningen uten å bryte betingelsene for et lån på rundt tre milliarder kroner.
- Vi var i vår rett til å gjøre det, og vi ser også av resultatene for tredje kvartal at det var nødvendig å ta disse avgjørelsene, sier kommunikasjonsdirektør Geir Remman i EDB.