Wärtsilä nedbemanner med 160 i Norge
Ansatte på Stord og i Trondheim rammes hardt når Wärtsilä Norway nedbemanner med 160 stillinger.
– Det er tungt å gi de ansatte en slik beskjed, sier administrerende direktør i Wärtsilä Norway, Sveinung Hansen, i en pressemelding, skriver Sysla.no.
Han sier lav aktivitet i markedet, og tøff konkurranse om de få kontraktene som finnes, gjør at selskapet ser seg nødt til å gjennomføre store omstillinger.
– Vi vil sammen med de tillitsvalgte gjøre alt for å sikre en ryddig prosess der den enkelte skal få rask avklaring om sin situasjon, sier Hansen.
Omleggingen av virksomheten vil føre til at rundt 160 stillinger vil bli overtallige innen elektro og automasjonsvirksomheten i Wärtsilä Norway. Både produksjonskapasiteten i fabrikken i Grunnavågen, Stord og engineeringskapasiteten vil bli redusert.
Reduksjonen vil skje gjennom førtidspensjonering, omplassering, naturlig avgang og oppsigelser. Hvor mange ansatte som må gå vil bli klart i løpet av de neste månedene.
Det er bare en uke siden Wärtsilä meldte at de vil redusere med 30 ansatte i Fitjar.