FARETID: Ferieperioder er bedrifter ekstra sårbare for svindel, mener kronikkforfatteren.

Kommentar: Ikke bli svindlet i høstferien

Dette bør du sjekke for å sikre at bedriften din ikke blir svindlet i ferien.

Publisert: Publisert:
Dette er en kronikk
Kronikken gir uttrykk for skribentens holdning.

At lommetyver elsker store folkemengder og turister i feriemodus er velkjent. Mindre kjent er kanskje at det ikke bare er turistsvindlerne som er aktive når det er ferietid. De som bruker sin energi mot norske virksomheter er også svært aktive og elsker at vi nordmenn er så flinke til å ta ferie.

Årsaken er såre enkel: Også mange norske virksomheter er i feriemodus, med færre kontroller, og gjerne med andre som «vikarer» i kontrollfunksjoner, ofte med mindre erfaring og blikk for svindel.

Dette utnytter svindlerne. De sender fakturaer fra fiktive virksomheter eller for tjenester som virksomheten aldri har bestilt. Vi så eksempler i sommer, vi kommer til å få dem i høstferien også!

Hva skal du så gjøre når du kommer tilbake fra høstferien og lurer på om noen har svindlet virksomheten? Mine tips, etter enhver ferie, er særlig å se på hva som skjer på leverandørsiden og sjekke dette:

  • Hvilke nye leverandører som er blitt registrert
  • At leverandørregisteret alltid er godt, at ingen leverandører er kommet til uten gyldig organisasjonsnummer, har kundenummer 1001 eller lignende
  • At dere har mottatt faktura nr. 1
  • At leverandøren er registrert i mva-registeret

Tips som gjelder hele året er:

  • Kjenn dine leverandører, hvem er de, hvilke bransjer tilhører de
  • Hvilke bransjer det liten grunn til at du skal leveranser fra?
  • Ha gode rutiner for kontroll når nye kommer til, gjerne med en rask sjekk i firmaregisteret og et søk på Google, så dere ser at de eksisterer og har reell virksomhet Sørg for at de som registrerer nye leverandører og godkjenner inngående fakturaer gjenkjenner røde flagg
  • Sjekk transaksjoner med nærstående. Dette innebærer å se om ansatte har eierinteresser eller roller, eks. som styremedlem hos en av leverandørene.
  • Til sist – sjekk at det ikke er fiktive ansatte registrert.

Ha en strålende høstferie!

Publisert: