Delløsning for Kleven Verft: 225 ansatte er sikret jobb fra mandag

Fredag kveld har boet etter Kleven-konkursen solgt datterselskapet Kleven Marine Contracting til Langset-gruppen, og dermed sikret arbeid til 225 av verftets om lag 440 ansatte.

Fredag kveld bekrefter bostyrer at et datterselskap av Kleven Verft i Ulstein er solgt.
Publisert:

Sunnmøre tingrett åpnet konkurs i Kleven Verft, Kleven Maritime Technology og Kleven Maritime Contracting forrige fredag.

I løpet av uken har bostyrer Bjørn Åge Hamre forsøkt å få til en løsning for de tre selskapene.

Fredag kveld bekrefter han overfor E24 at 225 av de over 400 ansatte i Kleven har arbeid fra mandag av.

– Langset AS har kjøpt opp Kleven Marine Contracting, og tilbudt samtlige ansatte arbeid, sier Hamre.

Dagens Næringsliv omtalte saken først.

Les også

Hovedtillitsvalgt om Kleven-konkurs: Eierne har lovet mye de ikke har holdt

Uavklart for verftet

Kjøperen Langset-gruppen leverer produkter og tjenester til blant annet skip og maritim industrivirksomhet.

– Det legges til grunn at vi kan være med å sluttføre allerede påbegynte prosjekt på Kleven med en ny eier av verftet, det gir oss et nødvendig spillerom for å holde de ansatte i full drift. Aktiviteten til Kleven Marine Contracting er en del av kjernevirksomheten i Langset, sier Leif Magne Langset, medeier i Langset AS, i en pressemelding.

Bostyrer Bjørn Åge Hamre.

Med 225 nye medarbeidere passerer Langset-gruppen 1000 ansatte, opplyser selskapet.

– Vi styrker vår posisjon innen verftsindustrien, i tråd med vår satsing på området. Vi opplever god etterspørsel etter våre tjenester, og KMC vil være en viktig del av Langset fremover. Vi gleder oss til å bli godt kjent med våre nye medarbeidere, sier Langset.

Det er kun selskapet Kleven Marine Contracting, som hovedsakelig har bemanningen til verftet, som er solgt. Selve verftet og Kleven Maritime Technology, som er ingeniørdelen av konsernet, er fremdeles uavklart.

– Vi er fornøyde med å ha sikret arbeid til 225 ansatte. Nå fortsetter arbeidet med å finne en løsning for resten av boet, sier Hamre.

Fortsetter gjennom helgen

Bostyreren sier det nærmer seg en løsning.

– Når det gjelder resten av verftet er det veldig mye som er på plass, men det er noen helt avgjørende brikker som ikke er på plass ennå. Utfallet er ikke klart ennå, og det er alt eller ingenting, sier Hamre.

Les også

Kleven-ansatte får endelig penger på konto

Les også

Alle ansatte i kriserammede Kleven Verft blir sagt opp

– Det er ikke til å legge skjul på at vi er på overtid, så vi må finne en løsning innen kort tid. Vi fortsetter å jobbe med det gjennom helgen, men jeg tør ikke spå noe utfall, sier han.

Vil sikre videre drift

Siden han ble oppnevnt som bostyrer har Hamre fastholdt at de jobber etter å sikre videre drift ved verftet.

– Vi jobber etter et hovedmål om å få til hel eller delvis drift ved verftet, av den enkle grunnen at det sikrer viktige arbeidsplasser og kreditorers interesser. Man får mest ut av å videreføre driften, sa han til E24 like etter han ble oppnevnt som bostyrer.

Siden konkursen har det vært minimumsbemanning ved verftet for å ivareta verftets to pågående prosjekter.

Les på E24+

Cruisebåter skulle redde norske skipsverft - så kom coronaviruset

Les også

Bostyrer om Kleven-konkursen: - Ny eier er et viktig stikkord

Les også

Bostyrer på plass ved Kleven: – Blir her så lenge det finnes håp

Publisert: