Bunnpris-gründer Trond Lykke er død
Trond Lykke, som grunnla Bunnpris-kjeden, er død. Han ble 74 år gammel.
Lykke sovnet inn tirsdag formiddag, skriver Adresseavisen.
Han fikk for ett år siden påvist uhelbredelig kreft.
Trond Lykke var femte generasjon kjøpmann, og i snart 200 år har familien drevet butikk, siden tipptippoldefar Ivar K. Lykke solgte kvern- og møllestein fra et hull i veggen og tok betalt i smør.
Senere ble det spesialforretning for fetevarer, smør, flesk og kolonivarer, og siden kaffe og ost.
Senere grunnla han Bunnpris-kjeden.
– Det var han som fant på navnet og gjorde Lykke-butikkene til en kjede, sier Christian Lykke (46), sønnen til Trond Lykke til Adresseavisen.
Norgesgruppen deler ut 150 millioner i «coronabonus»: – Et ekstremt år
Milliardformue
Ifølge Kapital var Lykke Norges 231. rikeste person med en formue på 1,50 milliarder kroner.
Trond Lykke ble født 3. februar 1946 i Trondheim. Han trådte inn i familieselskapet I.K Lykke i 1968. Selskapet ble i sin tid startet i 1830 av Iver Knudsen Lykke.
Han tok over som administrerende direktør i 1978 og overlot roret til sin sønn Christian Lykke i 2005.
Han var i en årrekke dansk konsul i Trondheim, skriver avisen.
Lykke ble utnevnt til ridder av første klasse av den danske dannebrogsorden i 2013. I 2005 ble han hedret med kongens fortjenestemedalje i gull for sitt samfunnsengasjement.
Trond Lykke var gift, hadde tre barn og åtte barnebarn.
Bunnpris har hovedkontor i Trondhein. Den første Bunnpris-butikken åpnet i 1981 på Øya i Trondheim.
Lavpriskjeden har en markedsandel i underkant av fire prosent i Norge. Det finnes rundt 250 Bunnpris-butikker.