Scandic sier opp 1.000 årsverk: Vil ikke si hvor det skal kuttes

I slutten av juni meldte Scandic Norge at de nedbemanner med 1.000 årsverk over hele landet. Men hotellkjeden nekter å si hvor det skal kuttes.

Scandic Norge sier opp 1.000 årsverk, men vil ikke si hvor årsverkene forsvinner.
Publisert: Publisert:

De siste ukene har E24 forsøkt å kartlegge hvor hotellkjedens 1.000 årsverk oppsies. Gjennom lokalaviser og telefoner til samtlige hoteller, har E24 klart å kartlegge 340 årsverk, fordelt på 22 hoteller.

Hotellkjedens ti franchise-hoteller skal ikke være berørte av de 1.000 årsverkene.

Scandic Norge er kjent med kartleggingen E24 har gjort. Hotellkjeden ønsker imidlertid ikke å fortelle hvor de resterende 660 årsverkene skal kuttes.

– Scandic har kommunisert de tallene vi kan på nåværende tidspunkt. Nå har vi fokus på å gjennomføre en god intern prosess med våre tillitsvalgte og våre medarbeidere med oppstart i august. Av respekt for denne krevende prosessen, vil vi ikke kommentere ytterligere detaljer om nedbemanningen, skriver HR-direktør Elin Ekrol i Scandic Norge i en e-post.

34 årsverk er til sammen rammet på Scandic Alexandra Molde og Scandic Seilet.

Men selv om ikke Scandic ønsker å fortelle hvor det skal kuttes, sier konserntillitsvalgt Anne Marie Andersen at hun har sett en liste over hvor mange årsverk som skal kuttes på hvert hotell.

– På denne listen, er det spesifisert hvor mange som må gå på i hver avdeling på hvert hotell?

– Nei, det er ingen liste der det er spesifisert hvor mange som må gå i hver avdeling. Den prosessen er ikke startet ennå. Men alle avdelingene er berørte mer eller mindre. Det gjelder i hele Norge, svarer hun.

Her nedbemanner Scandic:

Hotell:Antall årsverk:
Kirkenes6
Alta14
Ishavshotel17
Narvik7
Vestfjord Lofoten og Svolvær13 (to hoteller)
Bodø4
Havet14
Rock City (Namsos)5
Nidelven (Trondheim)46
Lerkendal19
Hell44
Alexandra Molde og Seilet34 (to hoteller)
Sørlandet og Kristiansand Bystranda13 (to hoteller)
Park Sandefjord41
Asker10
Helsfyr8
LillestrømCa. 10
Oslo Airport og Gardermoen35 (to hoteller)
Les også

Hotellkrisen rammer lavtlønte: Nana måtte kjempe for permitteringsbrev

Les også

Scandic Norge: Nedbemanner med 1000 årsverk

Publisert: