Norwegian fjerner Flex-billetter før mulig SAS-streik
Norwegian har økt prisene på flyreiser i helgen – da konkurrenten SAS ' passasjerer kan rammes av streik. Muligheten for å få refundert billetter er også borte.
Ifølge Dagens Næringsliv koster en Lowfare-billett fra Oslo til Bergen, Stavanger eller Trondheim i helgen og mandag 2.584 kroner. På de samme strekningene koster den dyreste Flex-billetten 2.046 kroner.
Informasjonsdirektør Lasse Sandaker-Nilsen i Norwegian forsvarer praksisen med å fjerne Flex-billettene.
Pilotmeglinger i tre land: Tilbyr kostnadsfri ombooking
Vanligere de siste årene
– Vi vil at de som ønsker å reise, faktisk får muligheten til det. Tidligere har SAS-reisende som frykter streik bestilt Flex-billetter, men kansellert billetten i det øyeblikket streiken er avverget. Vi ønsker selvfølgelig alle velkomne om bord, men ønsker ikke å fungere som reisegaranti for SAS-kunder. Da sitter vi igjen med tomme seter, tapt omsetning og skuffede kunder som kunne ha fått plass, sier informasjonsdirektøren til DN.
Administrerende direktør Per Arne Villadsen i reisebyrået Berg-Hansen sier praksisen med å fjerne fleksible billetter i slike situasjoner har blitt mer vanlig de siste årene. Han ikke opplever det som spekulasjon fra Norwegians side.
Fullt kaos i SAS-trafikken fredag hvis pilotmekling ikke lykkes
Direktøren opplyser også at mange av reisebyrået kunder har booket dobbelt for å være sikre på å få reist.
Frist natt til fredag
Mange tusen reisende vil bli rammet om SAS ikke blir enige med pilotene. Om lønnsmeklingen mellom SAS og pilotene ikke kommer i mål innen fristen ved midnatt til fredag, og partene ikke fortsetter på overtid, blir det streik.
SAS og tilbyr ombooking for alle som skal reise i helgen.
– Har du billett med SAS i helgen og er urolig, kan du booke om kostnadsfritt. Det gjelder også billetter som i utgangspunktet ikke kan forandres, sier informasjonssjef Knut Morten Johansen i SAS.