Luksustyv dømt til fengsel i 10 måneder

Tyven brøt seg inn hos bemidlede mennesker på Oslo Vest. Nå er han dømt til å sone fengsel, og til å betale millionerstatning.

DOM: Mannen ble dømt i Oslo tingrett.
Publisert:

Mannen i 40-årene sto tiltalt for en rekke grove tyverier, der han har brutt seg inn og stjålet verdifulle gjenstander.

Politiet sa til E24 før straffesaken at de mener han peilet seg inn på adresser der han visste det befant seg store verdier.

Onsdag ble han dømt til 10 måneders fengsel. Det er noe kortere enn aktors påstand, som var ett år og seks måneder.

Han er også dømt til å betale en erstatning på 5,5 millioner kroner.

Tiltalen mot mannen inneholdt syv punkter. Han ble frifunnet for et mindre narkotikaforhold, og for et mindre forhold som omfatter nasking, der han blant annet var tiltalt for å ha stjålet et titalls bokser med tranpiller fra en Kiwi-butikk.

Les også

Luksustyv tiltalt for å ha stjålet fra rikinger

Ikke tatt stilling til anke

Det er fjerde gang saken har vært berammet hos tingretten. Da saken skulle behandles i oktober, møtte ikke mannen opp.

To uker før rettssaken denne gangen ble han pågrepet og varetektsfengslet, fordi politiet fryktet han ville unnlate å møte igjen.

Den tiltalte mannen erkjente ikke straffskyld under rettssaken, som fant sted tidlig i februar.

Mannens forsvarer, advokat, Øivind Sterri, sier de ikke har tatt stilling til om saken skal ankes.

– Ankefristen er 14 dager. En vil ta stilling til en eventuell anke ved utløpet av denne perioden, sier han.

Innbrudd hos Stordalen

Saken begynte den 15. oktober 2020. Da fikk politiet melding om at det hadde vært innbrudd i en luksusbolig på Frogner i Oslo.

Boligen tilhører Eat-gründer og influencer Gunhild Stordalen. Under innbruddet forsvant Stordalens Mercedes

Politiet ransaket mannens bolig like etterpå, og fant deretter det de mener er ransutbytte.

Bærekraftsdronningen ble også frastjålet smykker og vesker til store verdier, ifølge tiltalen.

Tidligere har politiet sagt til E24 at de mener han har peilet seg inn på adresser der han vet det finnes store verdier.

Også investor Monica Staff ble utsatt for et innbrudd, ifølge tiltalen. Hun skal ha blitt frastjålet gjenstander som til sammen har en verdi til tre millioner kroner. Iblant det befant det seg arvegods.

Blant de fornærmede finner man også en milliardarving som har blitt frastjålet designervarer, og to leger som ble frastjålet en bunad og bunadstilbehør.

Mannen er tidligere domfelt tre ganger. I de tidligere dommene er det også beskrevet innbrudd hos rike personer, og i fasjonable strøk på Oslo Vest.

Publisert:

Her kan du lese mer om