Aarbakke kjøper tilbake sine egne bygg for 220 millioner kroner

Inge Brigt Aarbakke kjøper tilbake sine egne fabrikklokaler for 220 millioner kroner. Det er Olav Stangeland som er selger, og han kan bokføre en gevinst på 90 millioner kroner.

Inge Brigt Aarbakke er igjen herre i eget hus på Bryne.
Les på E24+

Hitecvision går ut av Aarbakke, Jacobsen-familien kommer inn

Publisert: Publisert:

Det er DN som omtaler handelen mellom de to jærske næringslivslederne.

Aarbakke, som nylig fikk Westco-eier Trond Jacobsen inn på eiersiden i stedet for Hitecvision, valgte altså å kjøpe tilbake bygningene som han solgte under oljekrisen i 2014.

– Vi har en fortjeneste på 90 millioner kroner på denne investeringen, gjennom utbytter og gevinst. Det er vi meget godt fornøyd med, sier Olav Stangeland til DN.

Avisen skriver at Trond Jacobsen ser annerledes på eiendommen enn Hitecvision.

– Det er nokså enkelt. Det var et leieforhold som hadde løpetid i syv år. Spørsmålet ble om vi skulle betale tilnærmet det samme i leie eller kjøpe det selv, sier Jacobsen.

Familieselskapet Westco, som er bygget opp av Trond Jacobsens far, Trygve Jacobsen, er blant de mest kapitalsterke investorene i Stavanger-regionen med en bokført egenkapital i konsernet Westco Holding på nærmere 1,4 milliarder kroner.

Inge Brigt Aarbakke har planer om å bygge en ny fabrikk vegg i vegg med den eksisterende.

Publisert: