Rekordoverskudd for selskap bak kjendis-sportsklær
Active Brands knakk sammen under coronaåret 2020, men hentet seg sterkt inn i 2021 med rekordresultat.
Det viser årsregnskapet for 2021 som ble publisert nylig.
Flere frilufts- og sportsselskaper fikk et økende antall kunder i pandemiens første år, men det hjalp hverken topp- eller bunnlinjen hos Active Brands.
Selskapet kunne vise til en omsetning på 865 millioner i 2020, men etter pandemiens verste herjinger dempet seg, steg omsetningen i selskapet til 1,25 milliarder i 2021.
Driftsresultatet endte på 128 millioner for året, mot 8,4 millioner i 2020.
Snudd underskudd
2020 markerte året for selskapets første underskudd siden 2013, men i 2021 sto selskapet igjen med 92,6 millioner kroner. I «normalåret» 2019 var resultatet på 69,3 millioner kroner.
Active Brands har klesmerkene til flere store vintersportslegender. Det inkluderer merkene til Therese Johaug, Kari Traa og Bjørn Dæhlie.
Selskapet utvikler, produserer og selger sportsutstyr i Europa og Nord-Amerika, hvor Norge er et svært viktig markedet for selskapet, da om lag halvparten av selskapets omsetning kommer fra Norge.
Av dem er Therese Johaugs klesmerke er det nyeste tilskuddet til i Active Brands, som hun startet i 2012, men innlemmet under Active Brands paraplyen i 2015.
OL-vinneren tok 1,5 millioner i utbytte fra selskapet Lillesetra som hun eier 49 prosent av, sammen med Active Brands som eier resten av aksjene.