Priskrig på smågodt før Halloween

Både Coop, Rema og Kiwi har kuttet smågodtprisen til 5,90 hektoet. Coop sier de vil kutte mer dersom konkurrentene gjør det.

BILLIG: Dagligvarekjedene lokker kunder til butikkene sine før Halloween med billig smågodt. Sist kjedene var i priskrig på smågodt, møtte de kritikk for å dumpe prisen på usunne matvarer.
Publisert:

På mandag er det Halloween, og det er dermed duket for knask og knep i helgen.

Dagligvarebransjen vet å benytte sjansen og har gjort kraftige kutt i prisen på smågodt.

Plukk selv-godteriet koster nå 5,90 per hekto både hos Rema, Kiwi, Ekstra og Coop Obs.

Det var Bergensavisen som første melde om saken.

Klar for større kutt

Kommunikasjonsdirektør Bjørn Takle Friis i Coop Norge, som eier Ekstra og Obs, sier de er klare for å kutte ytterligere.

– Hvis konkurrentene setter ned prisene, følger vi. Vi skal alltid være billigst, sier han til E24.

På spørsmål om Rema vil kutte mer, svarer kommunikasjonsrådgiver Amalie Knudsen på SMS:

– Vi skal alltid ha de laveste prisene, også på godsakene til Halloween.

Bergensavisen har pratet med Mats Lehne, butikksjef ved Rema 1000 Kløverhuset i Bergen. Han forteller at de satte ned prisene fredag og at hans butikk har budsjettert med å selge ett tonn smågodt i løpet av helgen.

– Og blir det som det pleier, så forsvinner det, sier Lehne.

Han opplyser at han pleier å selge rundt 80 kilo en vanlig helg.

Møtte kritikk

Dagligvarekjedene var også i priskrig på smågodt i påsken, og da var krigen heftigere. Prisen var helt nede i 2,90 hektoet.

Kjedene møtte kraftig kritikk for å dumpe prisen på matvarer vi egentlig ikke har godt av å spise.

– Dette er jo aller verst for barn og unge. Vi vil gjerne beskytte barn og unge mot slikt, men når de får nesten gratis godteri kastet etter seg, vil jo det gjøre at risikoen øker for både overvekt, fremtidig hjerte- og karsykdom og diabetes, sa professor og senterleder Jøran Hjelmesæth ved Senter for sykelig overvekt i Helse Sør-Øst til VG.

Coop, som har tatt 5,90 for smågodtet helt siden mandag, har vært føre var denne kritikken gjennom også å ha tilbud på frukt og bær.

– Vi ønsker å ha et sunt alternativ i tillegg til smågodtet. Målet har ikke vært å starte en priskrig, sier Friis til E24.

Les også

Norgesgruppens finansdirektør går på kort varsel

Les også

Norgesgruppen-eier fikk to milliarder mer i formue

Les også

Dejlig å være Rema 1000 i Danmark

Publisert: