Pål Gruben får anke hvitvaskingsdom
Tidligere investor og IT-sjef Pål Gruben får anket dommen på 3 år og seks måneder, men må betale tilbake 17,5 millioner kroner.
Tidligere investor og IT-sjef Pål Gruben ble i lagmannsretten dømt til fengsel i tre år og seks måneder for hvitvasking av 24 millioner kroner.
I sommer ble det kjent at han anker dommen til Høyesterett, og tirsdag kom meldingen om at Høyesteretts ankeutvalg tillater anken fremmet.
Det er kun straffeutmålingen som skal behandles i Høyesterett. Inndragelsen på 17,5 millioner kroner vil ikke bli behandlet, selv om Gruben anket denne delen av dommen også.
Grubens advokat, John Christian Elden, sier de nå går inn for å få dommen ned til det fornuftige, som ifølge ham er langt lavere enn dommen fra tingretten og lagmannsretten.
– Det er nå rettskraftig lagt til grunn at det eneste han har gjort galt er å veksle inn sine egne lovlige men ubeskattede midler, og intet kriminelt, skriver Elden i en SMS til E24.
En kvinnelig medtiltalt, som i lagmannsretten ble dømt til to års fengsel, får også prøvet saken en siste gang i Høyesterett.
Som tidligere IT-sjef i DNB, og tjente store summer på investeringer i aksjemarkedet på 2000-tallet. Etter høyt spill i finansmarkedet fikk han kallenavn som «Gull-Gruben» og «Kongen», ifølge VG.
Gruben ble pågrepet av Økokrim i 2010, etter at han hadde vekslet 30.000 euro på Oslo Sentralstasjon.
Han har ikke erklært straffskyld.
Les også: