Aktiviteten avtar i industrien: – Nedtur på alle fronter
Bred nedgang i fersk temperaturmåling av norsk industri.
Den norske innkjøpssjefsindeksen (PMI) viser at aktiviteten i norsk industri fortsetter å falle, ifølge en pressemelding fra Norsk forbund for Innkjøp og Logistikk (Nima).
Indeksen stiger marginalt til 45,8 i juli, opp fra 44,2 måneden før.
Dette er på ingen måte et hurra-tall for norsk industri: Et tall over 50 indikerer at den økonomiske aktiviteten øker, mens et tall under 50 indikerer at aktiviteten avtar.
Bakteppet er en kraftig oljebrems, i form av oljeprisfall og lavere oljeinvesteringer (se faktaboks).
– Det ser ut til at nedturen vi så i andre kvartal vil fortsette i tredje kvartal. Ved forrige PMI sa jeg at vi står midt i stormen og det gjør vi fortsatt, sier sjeføkonom Frank Jullum i Danske Bank til E24.
– Nedtur på alle fronter
– Norske innkjøpere gir klart uttrykk for at industrien opplever en nedtur på alle fronter, sier Svein-Egil Hoberg i Nima i en kommentar.
Det er fem delindekser som i sum utgjør innkjøpssjefsindeksen.
«Foruten lagerindeksen, peker samtlige delindekser ned under 50. Dermed fortsetter nedturen i norsk industri inn i tredje kvartal», heter det i pressemeldingen.
Brems i sysselsetting
I juli, som i måneden før, er det sysselsettingsindeksen som er lavest.
– Produksjonsindeksen falt marginalt fra 45,5 i juni til 45,4 i juli, mens ordreindeksen steg fra 44,0 i juni til 46,0 i juli. Dermed peker indeksen mot et fortsatt fall i
ordreinngangen i juli, men i et noe lavere tempo enn i forrige måned, forteller Hoberg. Nima skriver i meldingen at ordreinngangen fra eksportmarkedet var noe bedre enn i juni, mens ordreinngangen for hjemmemarkedet fortsatte å falle.
Den norske PMI-indeksen er kjent for å svinge mye. Trenden er imidlertid soleklar: Indeksen falt til 44 i juni, mens den måneden før var på 46,5.
Ser lysglimt
Helt mørkt er det likevel ikke for den norske veksten, mener Jullum. Danske Bank ser for seg sterkere tall allerede i fjerde kvartal.
– Vi ser allerede nå at enkelte selskaper melder om økt ordreinngang, som viser at det fortsatt skjer investeringer i Norge. Dette er de grønne markeringene vi leter etter, og vi tror PMI-tallene vil begynne å bedre seg mot slutten av året, sier Jullum.
– Den største effekten har vært i oljeserviceindustrien, men vi ser at det stabiliserer seg. Samtidig fører den svake kronen til at vi ser bedring i eksportindustrien, fortsetter han.
Jullum legger til at veksten hos Norges handelspartnere slår positivt ut for Norge, og at den vil bli viktig fremover.
– Oljeprisfallet har gjort ting litt vanskelig her hjemme, men den lave oljeprisen er positiv for landene i EU og verdensøkonomien. I tillegg gir det en svak krone, som igjen er svært positivt for norske selskaper som jobber med eksport, sier sjeføkonomen.