Norges Bank kutter renten
Historiens laveste styringsrente er et faktum. Og den kan bli enda lavere.
Hovedstyret i Norges Bank har besluttet å kutte styringsrenten fra 0,75 til 0,5 prosent.
– Vekstutsiktene for norsk økonomi er noe svekket, og vi venter at prisveksten etter hvert vil avta. Styringsrenten settes derfor ned, sier sentralbanksjef Øystein Olsen i en kommentar.
Det var ventet at sentralbanken ville kutte renten torsdag. Samtlige medlemmer i E24s Renteråd ventet rentekutt. Les Renterådets begrunnelse her.
– Slik vi vurderer utsiktene, kan styringsrenten bli satt ytterligere ned i løpet av året, sier sentralbanksjef Øystein Olsen.
Bakteppet er en norsk oljenæring som er inne i en kraftig brems, og usikkerheten er stor rundt hvor hardt oljebremsen vil ramme en oljesmurt norsk økonomi.
Se pressekonferansen i Norges Bank klokken 10.30 i videovinduet over.
Kronen styrkes kraftig etter rentebeslutning: –Mildt sagt overraskende
– 100 % sannsynlighet for nok et kutt
Norges Bank indikerer i sin rentebane – hvordan sentralbanken vurderer nivået på styringsrenten de neste tre årene – at det er utsikter for at renten vil settes ytterligere ned.
I rentebanen indikerer Norges Bank oppunder 50 prosent sannsynlighet for nok et kutt før sommeren, opplyser Erik Bruce, sjefanalytiker i Nordea Markets, til E24.
Rentebanen tegner videre en bortimot 100 prosent sannsynlighet for et rentekutt innen september – forutsatt at utviklingen i norsk økonomi går som ventet.
Videre er det en liten sannsynlighet, nærmere bestemt 20 prosent, for at renten kuttes til null.
– Norges Bank har dratt det ut – det tar nå lenger tid før rentekuttene kommer, sier Bruce til E24.
I rentemarkedet var det nemlig priset inn nok et rentekutt før sommeren.
Negative renter
Men sentralbanken advarer også mot risikoen som følger enda lavere renter.
«Lavere renter kan gi økt sårbarhet i det finansielle systemet. Når styringsrenten nærmer seg en nedre grense, øker også usikkerheten om virkningen av pengepolitikken. Det taler nå for å gå mer varsomt fram i rentesettingen», heter det i meldingen.
Renterådet: – Det viktigste rentemøtet i moderne tid
Nå har Norges Bank bare to «normale» knepp igjen av styringsrenten.
Det var i forkant av rentemøtet knyttet stor spenning til om sentralbanken ville kommentere utsiktene for negativ styringsrente.
Sentralbanken skuffer ikke:
«Skulle norsk økonomi bli utsatt for nye store forstyrrelser, vil hovedstyret likevel ikke utelukke at styringsrenten kan bli negativ».
Økonomihistorikere: Dette er tidenes viktigste rentemøter
Overraskende kronebevegelse
Kronen reagerer umiddelbart med å styrke seg.
** En euro koster 9,45 kroner – åtte øre billigere
** En dollar koster 8,32 kroner – seks øre billigere
** Et pund koster 11,96 kroner – 10 øre billigere
– Det er litt merkelig, sier sjefanalytiker Erik Bruce i Nordea Markets til E24.
– Antagelig styrker kronen seg fordi Norges Bank sier at de vil gå forsiktig frem.
I etterkant har markedet åpenbart tenkt seg litt om, og kronen har gått noe svakere siden annonseringen.
På Twitter skriver sjefstrateg Erica Blomgren i Seb at kronestyrkelsen må skyldes kommersielle aktører.