Strandet i Iran i 68 dager: – Målet er å få flyet hjem i løpet av en ukes tid
Selskapet skal endelig få sendt en ny flymotor til Iran.
Norwegian jobber nå med å få sendt en ny flymotor til Iran. Forsendelsen vil trolig skje i løpet av de neste dagene, forteller selskapet.
– Det er for tidlig å si nøyaktig når flyet vil ta av fra Shiraz flyplass, men målet er å få flyet hjem i løpet av en ukes tid, sier Astrid Mannion-Gibson i Norwegian til E24.
Det er 68 dager siden Norwegians Boeing 737 Max-fly ble strandet på flyplassen i Shiraz sørvest i Iran etter motortrøbbel.
En milliard grunner for O’Leary å bringe Ryanair-kursen tilbake til 2017-nivå
Papirarbeid
Det var 14. desember i fjor flyet med 192 passasjerer og kabinansatte om bord måtte gjennomføre en «sikkerhetslanding» på den iranske flyplassen, da det var på vei fra Dubai til Oslo.
Passasjerene ble hentet av et nytt fly dagen etter, men det ordinære flyet ble stående igjen på bakken.
Selskapet har siden landingen jobbet med å også få flyet hjem.
– Vi jobber med å få det hjem, det tar dessverre noe lengre tid enn forventet, på grunn av papirarbeid, skrev kommunikasjonssjef Lasse Sandaker-Nielsen i en e-post til E24 i januar.
Sanksjoner
I slutten av januar meldte Islamic Republic News Agency (IRNA) at en av Irans luftfartstopper sa at det ikke var noen hindring for å få flyet reparert.
Dagens Næringsliv skrev i desember at USAs gjeninnførte sanksjoner mot Iran førte til problemer med å få sendt reservedelene flyet trengte inn i landet.
Flyet ble levert til Norwegian fra fabrikken bare to måneder før flyet havnet i Iran.