FLATT PÅ OSLO BØRS: Oppturen forsvant på børsen
Oslo Børs har mistet farten fra starten av dagen.
Oslo Børs har snudd fra en pen oppgang på morgenkvisten til å ligge så vidt i pluss ved lunsjtider.
- Det er veldig stille i dag, og markedet er preget av det, sier analysesjef Kim Evjenth i Argo Securites til E24.
Klokken 12.05 står hovedindeksen 239,3 poeng, akkurat på det samme poengsum som ved børsåpningen.
Nyhetsfattig
- Det er veldig nyhetsfattig i dag, med nyheter fra litt mindre selskaper, sier Evjenth.
Av de store selskapene er det Storebrand
OSE
STB
som får hardest medfart. Aksjen er ned med 7,5 prosent. Andre tungvektere som Aker Solutions
OSE
AKSO
, DnB Nor
OSE
DNBNOR
og Yara
OSE
YAR
faller med 3 til 4 prosent.
StatoilHydro
OSE
STL
går i mot strømmen og stiger med 2,7 prosent godt hjulpet av en høyere oljhepris. Krigen på Gaza-stripen samt gasskrangelen mellom Russland og Ukraina drar opp oljeprisen.
Gammel nyhet
Den største taperen er det lille energiselskapet Canargo Energy
OSE
CNR
som faller over 16 prosent.
Canargo meldte fredag kveld at det ikke har betalt renter på et lån, og selskapet står dermed i fare for å bli slått konkurs.
PA Resources
OSE
PAR
utmerker seg blant vinnerne. Oljeselskapet har fått på plass et obligasjonslån på 1,16 milliarder svenske kroner, og det letter finansieringspresset. Aksjen stiger med 13 prosent.
Venter på USA-tall
Analysesjef Kim Evjenth peker også på at markedet venter spent på arbeidsmarkedstallene som kommer i USA i slutten av uken.
Fredag legges sysselsettingsrapporten for desember ut, og det er ventet at denne rapporten vil være en viktig indikator til hvilken retning verdens børser får fremover.