Regjeringens «champagnebudsjett» spretter i været
Regjeringens representasjonsbudsjett - altså utgifter brukt på å spandere mat, drikke og mottagelser for gjester - har økt med ti millioner kroner under den blåblå regjeringen.
Det skriver Dagens Næringsliv. Avisen melder om en tidobling av dette budsjettet siden 2002. Dette ifølge tall i statsbudsjettet for 2017, som ble lagt frem i går.
Regjeringen vil bevilge 57 millioner kroner til såkalt representasjon i 2017.
Tallene viser at i de tre årene under Erna Solberg, så har vært en økning på over ti millioner kroner.
Kanapeer
Pengene brukes av Utenriksdepartementet til å servere og underholde gjester på offisielt besøk i Norge.
Bevilgningen dekker også driften av regjeringens nye representasjonsbygg på Frogner i Oslo.
«Det har vært en markant økning av besøksvirksomheten de senere årene. Dette har medført høyere driftskostnader. Dertil har Regjeringens generelle representasjonsvirksomhet i representasjonsanlegget økt», heter det i statsbudsjettet for 2017.
Stor økning
I 2002-budsjettet foreslo Jens Stoltenbergs første regjering å bruke 5,4 millioner kroner på samme budsjettpost.
I sitt siste budsjett som statsminister, det for 2014, ville Jens Stoltenberg bruke 47,5 millioner kroner på representasjon.
Neste år legger Solberg-regjeringen altså opp til å bruke 57,4 millioner kroner.
Av dette øremerkes syv millioner kroner til feiringen av kongeparets 80-årsdager, melder Dagens Næringsliv.