Hauk hjelper Norges Bank
Jean-Claude Trichet antyder europeisk renteheving i mars, noe som gjør jobben mye enklere for Norges Bank.
Den europeiske sentralbanken (ESB) holdt som ventet renten uendret på 3,50 prosent torsdag.
V-ordet
Men sentralbanksjef Jean-Claude Trichet gjorde det klart at flere rentehevinger kan komme.
- Informasjonen som er blitt tilgjengelig siden vårt forrige møte har støtter ytterligere opp om våre tidligere beslutninger om å heve renten, sa Trichet i sin uttalelse etter rentemøtet.
- Det har også blitt bekreftet at det fremdeles er essensielt med sterk vaktsomhet ("strong vigilance") for å sikre at det ikke oppstår noen risiko for prisstabiliteten på mellomlang sikt.
Pengepolitikken er fortsatt ekspansiv, fastslår Trichet.
- Vi holder fast på vårt syn om at ESB kommer til å heve renten to ganger til i løpet av første halvår, sier obligasjonsstrateg Kornelius Purps ved Unicredit i München til Bloomberg.
Derimot ventet Deutsche Bank nylig at markedet ville begynne å redusere troen på rentehevinger i eurosonen.
Bank of England holdt renten uendret på 5,25 prosent torsdag.
Norges Bank-møte 15. mars
Rentehevinger i eurosonen gjør det enklere for sentralbanksjef Svein Gjedrem å heve tempoet i rentesettingen , om han skulle trenge noen ekstra begrunnelse for det.
Norsk økonomi er preget av mangel på arbeidskraft og høy vekst, men lav inflasjon har gitt saktere tempo i rentehevingene enn de største norske haukene ønsker.
Renteheving i eurosonen gjør det enklere å sette opp den norske renten uten kronestyrking og lavere importert inflasjon.