Her spiser Statoil-sjefen middag med Donald Trump
Konsernsjef Eldar Sætre i Statoil var blant topplederne som ble invitert på middag av president Donald Trump torsdag kveld.
Statoil-sjef Eldar Sætre spiste torsdag kveld middag sammen med Donald Trump, utenriksminister Rex Tillerson og 14 andre toppsjefer blant verdens største selskaper.
Det skriver Bloomberg torsdag kveld.
Sætre bekreftet overfor VG at han var blant de som var invitert til middag med verdens mektigste mann:
– Jeg setter stor pris på invitasjonen fra president Trump og ser frem til middagen, sier Sætre til VG.
Toppsjefer på gjestelisten
Trump tar også med seg sin sjeføkonom Gary Cohn, sikkerhetsminister Kirstjen Nielsen og hans nasjonale sikkerhetsrådgiver Herbert Raymond McMaster på middagen i den sveitsiske alpebyen.
Trump skal «selge» USA på toppmøte
Siemens toppsjef, tyskeren Jon Kaeser, har presidenten til bords. Statoils toppsjef fikk plass på hjørnet.
Invitasjonslisten inkluderer blant annet også toppsjefene i Nestle, Volvo og Adidas.
Statoil i USA
Sætre sier til VG at han er temmelig sikker på at det er en viktig årsak til at nettopp han er invitert: Statoil har investert masse i Trumps Amerika.
– Han har invitert europeiske næringslivsledere som har investerer i USA. Vi har betydelig virksomhet i USA, og selvsagt er det viktig for oss å ha en god relasjon til administrasjonen.
Han fremholder at Statoil har investert rundt 250 milliarder kroner i USA siden 2004 og at de investerer årlig i størrelsesorden 20 milliarder kroner i landet.
– Vi har virksomhet både på land og til havs, og er på vei inn i fornybar energi, sier han.
Statoil har for tiden rundt 1.000 ansatte i USA, og de oppgir at deres virksomhet skaper over 5.000 jobber «over there».