STUPER PÅ BØRSEN: Kostnadssprekk for kriseplanen til SAS
Ryddejobben i kriserammede SAS blir langt dyrere enn selskapet tidligere har varslet.
SAS melder fredag at selskapets kostnader knyttet til gjennomføringen av restruktureringsprogram SAS Core blir betydelig høyere enn tidligere kommunisert. Meldingen sender SAS-aksjen SAS-NOK rett ned på børsen. Fredag ettermiddag er kursen ned 9 prosent.
Kostnadssprekken skyldes ifølge selskapet tidligere utfasing av fly, høyere pensjonsavgang og kostnader knyttet til tilbakelevering av leasede fly.
Vente med nytt anslag
Gjennomføringen av Core skulle i utgangspunktet koste 900 millioner kroner. Hva den nye prislappen blir er usikkert.
- Vi guider den opp uten å si eksakt hva det blir. Vi holde på å finjustere kalkylene og vil vel legge dem frem i forbindelse med presentasjonen av andre kvartal, sier investor relations-sjef Sture Stølen i SAS.
Kostnadene knyttet til Core skal etter planen bokføres i perioden 2009 til 2011. Ifølge Stølen ser det nå ut som en større del enn tidligere ventet kommer i 2009.
- Dette er jo kortsiktig negativt, men langsiktig positivt. Og det har ingen effekt på kontantstrømmen, sier Stølen til E24.
Core-programmet skal kutte selskapets kostnader med 4 milliarder svenske kroner. Samtidig kutte selskapets kapasitet med rundt 20 prosent.
Mange må gå
Når spareprogrammet er gjennomført, skal totalt 8.600 ansatte ut av lønnslisten til flyselskapet.
5.600 ansatte i SAS’ datterselskaper har fått eller vil få ny arbeidsgiver når selskapene dere selges.
I tillegg vil 3.000 ansatte i SAS’s flyselskaper i Skandinavia miste jobben som et resultat av innsparingene.
Færre fly
Selskapet kvitter seg med 14 fly, og står dermed igjen med 130 til å drive virksomheten i Skandinavia.
Reduksjonen i antall fly gjør at selskapet må kutte i rutene. Ulønnsomme ruter til utlandet er det som står øverst på kuttlisten.
Lønnskutt
I tillegg har de ansatte allerede gått med på lønnskutt som til sammen sparer selskapet for 1,3 milliarder svenske kroner i året.