Hydro på tyster-jakt
Hydro starter full gransking av lekkasjene av selskapets årsresultat.
- Dette er svært alvorlig. Informasjon på avveie skal ikke kunne skje, og har ikke gjort det i moderne tid. Vi går nå grundig gjennom våre rutiner, og har informert Oslo Børs om det som har skjedd, sa konsernsjef Eivind Reiten da han innledet dagens resultatpresentasjon.
Ifølge Reiten visste Hydro ikke noe om lekkasjene av selskapets resultater før Dagens Næringsliv ringte selskapet søndag, i forkant av mandagens avisoppslag, som hevder at et utkast til kvartalsrapporten i Hydro har sirkulert i aksjemarkedet i flere dager.
Ekstra pikant ble lekkasjen ettersom resultatet viste seg å være svært dårlig.
Les også: Mulig Hydro-lekkasje.
Les også: Elendige Hydro-tall.
Vet ikke omfanget
Hydro sier til E24 at selskapet ikke har oversikt over omfanget av distribusjonen av det lekkede materialet.
Informasjonsdirektør Cecilie Ditlev-Simonsen vil ikke spekulere på hvordan lekkasjen har skjedd.
- Vi har ingen teorier, sier Ditlev-Simonsen til E24.
På spørsmål om hvor mange som har hatt tilgang til utkastene til kvartalsrapport svarer svarer hun:
- Det er et begrenset, men tilstrekkelig antall personer.
Ditlev-Simonsen poengterer at dette er konfidensiell informasjon.
- Alle som håndterer denne informasjonen vet det, sier Ditlev-Simonsen.
Hydro-kursen falt i slutten av forrige uke, men ikke mer enn Statoil-kursen. Se grafikken her: Statoil og Hydro på Børs24.
- Begrenset antall
Etter presentasjon understreket Eivind Reiten det alvorlig i situasjonen.
- Vi vil gå gjennom våre rutiner, og se om vi har gjort noe anderledes denne gangen enn tidligere, sier Reiten til E24.
Heller ikke Reiten ønsker å si hvor mange personer som har tilgang til resultatet før det skal bli offentliggjort.
- Det er et meget begrenset antall, sier Reiten til E24.