Den norske innkjøpssjefindeksen til sitt høyeste nivå på to år
Til tross for strengere smitteverntiltak i både Norge og i utlandet var det bred økning i industriaktiviteten i februar, ifølge den norske innkjøpssjefindeksen.
De ferskeste PMI-tallene fra Norge viser en klar bedring i aktiviteten.
Den sesongjusterte norske innkjøpssjefsindeksen (PMI) steg med 3,6 poeng til 56,1 poeng i februar.
Dermed har indeksen nådd sitt høyeste nivå på to år, siden januar 2019.
En indeks over 50 poeng indikerer økt aktivitet, mens det motsatte er tilfellet for en indeks under grensen.
PMI-indeksen utarbeides av Norsk forbund for innkjøp og logistikk (Nima) og DNB.
Oppgangen forrige måned «tyder på en bred økning i industriaktiviteten i februar, til tross for strengere smitteverntiltak i både Norge og ute,» skriver aktørene i en pressemelding.
Aktørene reviderer samtidig opp hovedindeksen for januar til 52,5, fra tidligere 51,8 poeng.
Bred oppgang
Det var klar bedring i delindeksene for produksjon, ordre og sysselsetting.
Et gjennomsnitt av disse steg med 6,3 prosent til 55,8 poeng. Det understøtter en «bred oppgang i aktiviteten,» står det i pressemeldingen.
Produksjonsindeksen steg med 8,3 poeng til 56,9 i februar. Det er det høyeste nivået delindeksen har hatt siden mai 2019.
Januarindeksen har samtidig blitt opprevidert med 1,1 poeng, og den underliggende trenden har snudd oppover.
Ingen planer om endringer i tiltakene før midten av mars
Tre eksperter: Slik unngår du investeringstabbene
Sysselsetting tilbake i vekst
Indeksen for nye ordre steg med 6,1 poeng til 54,5 i februar. Der hvor ordrene var delt inn etter hjemmemarked og eksport, steg ordrene med henholdsvis 4,8 poeng og 5,8 poeng.
Sysselsettingsindeksen økte med 4,3 poeng til 53,2 i februar, og er dermed tilbake over grensen på 50. Nivået på indeksen er det høyeste siden desember 2019 og trenden er økende, ifølge pressemeldingen.
Indeksen for leverandørenes leveringstid var omtrent uendret fra januar til februar på 71,1. En høy indeks betyr lang leveringstid, noe som vanligvis forbindes med høyere aktivitet. Det kan også reflektere leveringsproblemer.
Tror ikke Norges Bank påvirkes
I de siste tre månedene har den norske PMI-indeksen vært relativt stabil før den skarpe oppgangen i februar, skriver DNB Markets-økonom Kyrre Aamdal i en kommentar.
– Økte smitterater og strengere covid-19-tiltak i Norge og andre steder har hatt en mindre betydelig innvirkning på industrisektoren nylig enn i mars og april i fjor.
Aamdal trekker samtidig frem at PMI-tallene er volatile.
– Norges Bank vil sannsynligvis ikke bli påvirket av tallene.