HALVERT OLJEPRIS: OPEC ber Norge kutte oljeproduksjonen
- Norge må kutte oljeproduksjonen i tråd med OPEC denne uken, sier OPECs president.
- Dersom oljeproduserende land uten OPEC-medlemskap - som Russland, Norge og Mexico - ikke også bidrar til til produksjonskutt, vil vår beslutning bli vanskeligere og mer smertefull, sier OPECs president Chakib Khelil.
Uttalelsen i et arabisk radioprogram er en klar formaning om at også Norge må bidra med sitt. Olje- og energiminister Terje Riis-Johansen sa senest torsdag at Norge ikke hadde noen planer om produksjonskutt for å løfte oljeprisen.
Khelil, som også er Algeries oljeminister, mener Norge må kutte i tråd med det som blir bestemt på et OPEC-møte denne uken.
- En oljepris mellom 70 og 90 dollar fatet bør hjelpe alle, sier Khelil.
Følg oljeprisen minutt for minutt med E24 Børs
Oljeprisen på lavmål
OPEC-presidenten advarer også om at mange oljeprosjekter vil bli utsatt eller skrinlagt dersom oljeprisen faller under 70 dollar fatet.
Et eventuelt produksjonskutt har til formål å få opp prisen på olje, som har sunket fra nesten 150 dollar fatet i juli til knappe 70 dollar fatet dednne uken.
Tirsdag har oljeprisen klatret til 75 dollar fatet - på forventningen om at OPEC vil kutte produksjonen.