Vil ha henne inn i Statoil-styret
Valgkomiteen i Statoil går ut med anbefaling om at selskapets bedriftsforsamling tar inn Rebekka Glasser Herlofsen som nytt styremedlem.
ØNSKES INN I STATOIL-STYRET: Rebekka Glasser Herlofsen.
Anbefalingen kommer etter at Grace Reksten Skaugen – styremedlem siden 2002 – har informert valgkomiteen om at hun ikke stiller til gjenvalg i år.
Rebekka Herlofsen har siden 2012 vært finansdirektør i det norske rederiet Torvald Kvaneness Gruppen, og er komiteens foretrukne valg.
– Hun har omfattende finansiell og strategisk erfaring fra flere selskaper og ulike styreverv, skriver de.
Analysesjef i Statoil: Her er de to viktigste indikatorene på når kuttet i oljeproduksjonen kommer
Herlofsen startet karrieren i meglerhuset Enskilda Securities. Deretter jobbet hun i 10 år med oppkjøp og fusjoner i rederiet Bergesen ASA, senere BW Group.
I dag er hun styremedlem i DNV GL. Inntil nylig var hun styremedlem i Cermaq. I sin melding fremholder Statoil at Herlofsen har «betydelig kompetanse innen eierstyring og selskapsledelse».
Går det som valgkomiteen vil, blir Herlofsen valgt inn i styret under Statoils bedriftsforsamling 18. mars, med virkning dagen etter.