Tyrkia-tur skal nå være trygg
For en uke siden advarte Forbrukerrådet og Reisegarantfondet mot å kjøpe reise av Oska-Travel. Selskapet har nå stilt garanti for sine kunder i Reisegarantifondet.
- Kundene er nå sikret i tilfelle konkurs, bekrefter advokat Signe Eriksen i Reisegarantifondet overfor Dine Penger.
Aftenposten-bilag
For et par uker siden
fikk 180.000 Aftenposten-lesere et «spesialtilbud» som bilag i avisen
, som fristet med «Ren luksus og kultur» på en 8-dagers drømmeferie til den tyrkiske rivieraen på 4-5-stjerners hoteller.
Ikke garanti
Men Reisegarantifondet fant fort ut at firmaet Oska AS som sto bak, ikke hadde stilt lovpålagt garanti ifølge Pakkereiseloven.
Kunder risikerer å tape penger dersom de reiser med en arrangør som mangler reisegaranti. Reisegarantifondet advarte derfor tidligere denne uken kunder mot å betale inn penger til Oska AS, før dette var i orden.
LES OGSÅ:
Fikk erstatning for mislykket Tyrkia-tur
-Aldri useriøse
- Garantien er nå innbetalt, sier daglig leder Stefan Marx til Dine Penger.
Han føyer til at firmaet Oska AS aldri har tenkt å drive useriøst.
- Vi hadde tenkt å sikre kundene gjennom en tysk-østerriksk forsikringsordning, sier Stefan Marx til Dine Penger. Han sier at de først nå vil sende ut fakturaer til de som har bestilt reise. Ingen kunder har ennå betalt inn penger, ifølge Marx.
Kan sikres i utlandet
Advokat Signe Eriksen i Reisegarantifondet bekrefter at det er tillatt for utenlandske reisearrangører å stille garantier gjennom andre lands reisegarantiordninger.
- Men vi krever uansett at reisearrangørene tar kontakt med oss før de starter markedsføringen, slik at vi kan få en bekreftelse fra den utenlandske forsikringsordningen om at de dekker norske kunder, sier advokat Signe Eriksen i Reisegarantifondet.
Den danske og den svenske garantiordningen er mest sammenlignbare med den norske.
LES OGSÅ:
Disse landene er billigst i Syden
Mulig lovbrudd
Forbrukerombudet gjør oppmerksom på at garantien som nå er stilt, bare omfatter konkurs.
- Den gir ingen garanti for kvaliteten på reisen, presiserer seksjonsleder Jo Gjedrem til Dine Penger.
Forbrukerombudet går nå i gang med behandle en klage på selskapet, bekrefter seksjonsleder Jo Gjedrem.
Mulig villedende markedsføring
- Det er blitt reist spørsmål ved seriøsiteten til firmaet og noen av påstandene i annonsemateriellet, sier han.
Ombudet vil undersøke noen av påstandene. Dersom det er forutsetninger som er knyttet til turen i form av salgsturer du må være med på, vil det være villedende markedsføring, sier Jo Gjedrem.
Villedende markedsføring er brudd på markedsføringsloven.