Spår tre år til med prisvekst

Analyseselskap mener prisveksten fortsetter mot 2015. Sjekk anslaget for ditt fylke, eller din by.

SKAL VIDERE OPP: Boligprisveksten fortsetter ifølge ny rapport.
Publisert: Publisert:

Onsdag morgen publiserte analyseselskapet Pöyry sitt siste nummer av Norsk Økonomi.

I rapporten skriver selskapet at de forventer fortsatt prisvekst i boligmarkedet frem mot 2015.

- Vi tror boligprisene vil fortsette å øke frem til 2015, men med en noe lavere veksttakt enn de to siste årene, står det i rapporten.

- For 2012 er anslaget 7,5 prosent. I 2013 og 2014 tror vi veksten vil ligge i underkant av 7 prosent i gjennomsnitt, før vi tror på en avmatning til 4 prosent vekst i 2015.

Lavere enn normalnivå

Rapporten forklarer noe av prisveksten med at «boligprisene er noe lavere enn det som kan betraktes som et historisk normalnivå».

Sjeføkonom Roger Bjørnstad i Pöyry.

I 2015 vil vi være svært nær dette normalnivået, og det er grunnen til at veksten da vil bli en del lavere.

Det er betydelige forskjeller i prisveksten mellom regioner i Norge, både historisk og fremover.

Oslo midt på treet

Fra 2005 til 2011 steg for eksempel prisene med hele 86 prosent i Rogaland, men bare 34 prosent i Hedmark. Oslo lå helt på landsgjennomsnittet med 49 prosents prisvekst.

- En årsak til at prisveksten for Oslo samlet sett ikke har vært sterkere, er at enkelte bydeler øst i byen har hatt relativt lav boligprisvekst, står det i rapporten.

I tillegg har arbeidsledigheten i perioden ifølge rapporten falt mindre enn landsgjennomsnittet, noe som bidrar til å dempe prisveksten.

I sine prognoser fremover tror Pöyry at veksten fortsatt vil være størst i Rogaland og lavest i Hedmark. Oslo forventes å få en prisvekst noe over landsgjennomsnittet.

Her er oversikten over anslagene for prisveksten per fylke:

Fylke:20052006200720082009201020112012201320142015
Nasjonalt9,115,211,2-4,22,78,397,56,674
Østfold5,411,26,8-45,656,45,34,93,93,3
Akershus6,713,812-2,21,77,48,776,56,83,8
Oslo10,515,211,9-3,50,38,69,88,57,97,45,7
Hedmark1010,64-5,68,36,572,42,83,82,6
Oppland9,913,15,7-6,47,27,29,18,24,54,12,8
Buskerud5,514,37,5-2,76,57,29,310,37,57,75
Vestfold4,413,26-3,36,86,65,84,26,774,1
Telemark-2,116,39,5-2,512,87,97,75,44,24,82
Agder8,319,616,415,36,86,63,43,13,62,8
Rogaland10,719,920,42,72,89,711,38,38,27,33,8
Hordaland14,717,711,4-8,8-0,79,19,16,96,77,24,1
Møre og R.9,917,511,5-2,38,87,575,958,27
Trøndelag1013,77,3-6,14,19,110,38,44,96,64,1
Nord-Norge13,514,99,4-6,81,26,67,26,94,44,74,7

Her er anslagene for prisveksten i de største byene:

By:20052006200720082009201020112012201320142015
Kristiansand9,920,518,71,13,96,462,622,33
Stavanger12,221,321,52,51,111,711,78,78,28,85,9
Bergen14,917,811,1-9-1,19,79,57,56,87,44,6
Trondheim10,213,27,1-6,239,910,78,86,46,53,6
Tromsø17,311,27,7-7,5-24,55,14,62,83,24,5
Oslo10,515,211,9-3,50,38,69,88,57,97,45,7

LES OGSÅ:

Publisert:
Gå til e24.no

Her kan du lese mer om