– Valutakursen har ingen betydning for ferievalget
Seks av ti nordmenn mener valutakursen ikke er viktig i det hele tatt når de skal på ferie.
DYRERE. New York-turen har blitt 33 prosent dyrere for nordmenn det siste året, om man kun ser på valutakursen. Men det legger ingen demper på reiselysten, ifølge Danske Bank.
Nordmenn lar seg tydeligvis ikke skremme av svak norsk krone når det gjelder valg av feriedestinasjon.
Ifølge en undersøkelse gjennomført for Danske Bank svarer bare to prosent at prisen på valuta er avgjørende for valg av ferie.
Hele seks av ti sier at valutakursen ikke er viktig i det hele tatt.
Dyrere til USA
Forbrukerøkonom i Danske Bank, Maria Setsaas.
Mange feriedestinasjoner har blitt dyrere for nordmenn å feriere i det siste året.
– Spesielt har kursen på dollar gjort ferien i år dyrene enn hva den var på samme tid i fjor, sier Maria Setsaas, forbrukerøkonom i Danske bank til E24.
– Ferieturen til New York koster i år 33 prosent mer enn hva du betalte for i fjor når vi kun ser på valutaendringen, sier Setsaas.
- En dollar koster nå rundt åtte kroner, mot seks kroner for ett år siden.
- Et britisk pund koster i dag 11,8 kroner, mot i underkant av 10 kroner for ett år siden.
- Euroen koster 8,65 kroner i dag. For ett år siden kostet den rundt 8,2 kroner.
Sparer mer
Tider med lave boliglånsrenter gjør at mange får mer å rutte med hver måned. Danske bank har også spurt hva man gjør med de ekstra pengene.
De fleste svarer at de bruker pengene til å betale ned boliglån og annen gjeld, eller setter pengene på bankkonto. Bare åtte prosent svarer at de vil plassere pengene i fond.
Økonom etter rentebeslutningen: – Det er en gyllen dag for å dra på ferie
13 prosent svarer at de vil bruke de ekstra pengene til å reise.
– Nordmenn prioriterer nedbetaling av gjeld og sparing på konto, men savnet etter sol, varme og opplevelser gjør at turer til utlandet står høyt i kurs, sier Setsaas.
– Spesielt kvinner dropper langsiktig sparing i fond til fordel for en uke med strandliv og shopping, mener Forbrukerøkonomen.
Euro og dollar kan bli like mye verdt i løpet av året
– Sett opp feriebudsjett
Når valutaen gjør det dyrere å dra på ferie, er det flere grep man kan ta for å spare inn de ekstra kronene, ifølge Setsaas som har følgende tips til ferierende:
– Selv om det i enkelte land er billigere med mat og drikke, klær og aktiviteter er det viktig på forhånd å bestemme hvor mye du skal bruke.
- Sett gjerne av et fast beløp på en konto og hold oversikt over forbruket via mobilbank.
- Vær bevisst bruk av kredittkort og la ikke årets påske- eller sommerferie bli noe du må betale dyrt for resten av året!
- Betal i lokal valuta, det blir billigere! Forskjellen på dyr og billig veksling kan fort utgjøre mange hundre kroner.
Undersøkelsen er utført av TNS Gallup på oppdrag fra Danske Bank