Nordmenn har nest høyest personlig forbruk i Europa
Nordmenn holder seg i den europeiske forbrukstoppen. Bare i Luxembourg har innbyggerne et høyere personlig forbruk enn her i landet.
Nordmenn hadde i 2018 mellom 8 og 18 prosent høyere forbruk enn våre nordiske naboer.
Nordmenn hadde i 2018 mellom 8 og 18 prosent høyere forbruk enn våre nordiske naboer, og ble bare slått av innbyggerne i Luxembourg, viser den europeiske kjøpekraftsundersøkelsen som Eurostat gjennomførte i fjor og som omtales av Nettavisen.
Mens luxembourgerne hadde et personlig forbruk på 34 prosent over gjennomsnittet i EU, lå nordmenn 26 prosent over.
Slik tror ekspertene at 2020 blir for lommeboken dinForholdene sammenfaller med dem som fremkom i kjøpekraftsundersøkelsen for 2017. Nordmenn bruker mindre enn andre EU- og EØS-land på restaurant og hotell, og alkohol og tobakk, men betydelig mer på rekreasjon og kultur enn gjennomsnittet i EU.
Luxembourgerne hadde i 2017 et personlig forbruk på 32 prosent over EU-snittet, mens lå nordmenn 27 prosent over.
Flere artikler
Sveits på pristoppen i Europa – Norge nummer tre
Regjeringen åpner for reiser til de fleste europeiske land
Undersøkelse: Nordmenn handler mest fra utlandet i Norden
- Annonsørinnhold
Ny statistikk: Markant flere smartklokker under juletreet i år
Ny rapport: Norsk dagligvarebransje taper 9 milliarder kroner på grensehandelen