Du kan spare 8000 kroner på et år: Her er landet beste sparekonto

Renteforskjellen mellom beste og dårligste sparekonto er på hele 3,35 prosentpoeng.

Dersom du har mye penger stående på sparekonto, skiller det 8000 rentekroner mellom dyreste og billigste bank. Foto: Scanpix.

  • Ida Aamodt-Hansen
Publisert:,

Dine Penger kåret også i år Topprente.no til vinneren av Bank-NM for sparekontoer.

Med innskuddsrente på 3,6 prosent fra første krone troner de på toppen av listen før Sparesmart.no som havner på andreplass med sine 3,57 prosent.

Velg nettbank. Dersom du har en større pengesum som du ønsker at skal ligge uberørt og forrente seg, velg nettbaserte banker. År etter år er det de som gir deg høyest rente på sparepengene, viser Bank-NM.

Rådgiver i Dine Penger Øyvind Røst råder deg til å

Foto; Sjur Jansen

– Velg en sparekonto med høy rente og frie uttak. Du skal kunne ta ut penger når du trenger det uten å risikere uttaksgebyr. Du tjener på å få høy rente, og det er lett å skaffe seg en sparekonto med høy rente, råder Dine Pengers rådgiver Øyvind Røst.

Les også:Spar 3000 kroner på riktig lønnskonto

Trygt? Både Topprente.no og sparemart.no har vært blant topp tre i alle de fire foregående kåringene.

Og vi får ofte inn spørsmål fra leserne: Er disse bankene like trygge som vanlige banker?

Ja, det er de. Såfremt banken er med i Bankenes Sikringsfond, som disse er, så er beløp opptil to millioner kroner inklusive renter trygge.

I EU er innskudd kun sikret opptil 100.000 euro. Det tilsvarer rundt 830.000 kroner. Norge kan bli på lagt å følge de samme reglene gjennom EØS-avtalen. I så fall bør du spre større sparebeløp over flere banker. Først da vil alle sparepengene dine være trygge – igjen.

Les også: Slik sparer du 40.000 kroner i året

Mye sparepenger. Norske bankkunder hadde i 2012 i gjennomsnitt 220.700 kroner stående i banken, det viser tall fra Statistisk sentralbyrå. Det er det høyeste registrerte beløpet notert noensinne.

Men skal pengene vokse må du velge en sparekonto med en rente på over tre prosent. En lavere rente enn tre prosent vil bidra til at sparepengene dine spises opp av inflasjon og skatt. Sparepengene krymper i realverdi. Dersom du har en sparerente på tre prosent, vil den etter skatt og inflasjon på to prosent være krympet til 0,16 prosent.

Har du nettoformue på over en million må du også betale formuesskatt, da blir realrenten negativ. Det er mindretallet av bankene som tilbyr en rente på tre prosent eller høyere, dermed er sparing i banken en sparefelle for hundretusener av norske bankkunder.

Les også:Er det farlig å spare i utenlandskeid bank?

Tabellene under viser bankene som har hatt de beste betingelsene gjennom året i fjor. Ønsker du et øyeblikksbilde over de beste bankene akkurat nå, prøv Dine Pengers kalkulator:Finn beste sparekonto.

Beste høyrente for deg med mellom 50.000 og 100.000 kroner

Oversikten under viser renten på sparekontoer dersom du har innskudd mellom 50.000 og 100.000 kroner:

Plassering i Bank NMBankBank NM-renteSå mye dyrere enn billigstePlass i 2012Plass i 2011Plass i 2010
1Topprente.no3.601**
2sparesmart.no3.57-16211
3Santander Consumer Bank3.50-548**
3yA Bank3.50-54442
5Bluestep Finans3.45-813**
5Svea Finans3.45-81***
7Bank Norwegian3.42-97913
8KLP Banken3.30-16253*
9OBOS3.23-200676
10Verdibanken3.15-2431187
11Landkreditt Bank3.10-2707610
12BN Bank3.00-32413109
12Danske Bank3.00-324503334
12LillestrømBanken3.00-324931217
15Bank22.97-343166959
16Nes Prestegjelds Spbk2.90-3781098
17Swedbank Norge2.79-4371254
Storbankene
12Danske Bank3.00-324503334
106DNB1.43-11751066147
124Nordea1.10-135013212999
De dårligste
125Sparebank 1 Nordvest1.00-1404133126121
126Høland og Setskog Spbk0.88-14721358954
127Valle Sparebank0.85-1485134133137
128Orkdal Sparebank0.70-156613612398
129Indre Sogn Sparebank0.63-1607130132138
130Sparebanken Øst0.25-1809137134141

Om beregningene: Vi har regnet gjennomsnitt av bankenes renter fra 1.11.2012 til 1.11.2013, justert for antall dager renten gjaldt. Beløpene som er observert er 50.000 og 100.000 kroner. Rentene er vektet likt og delt på to for å få en gjennomsnittsrente.

OBS! Enkelte banker kan ha bedre betingelser innenfor mer omfattende kundeprogrammer. Disse er ikke tatt med i Bank-NM.

Kilde: Finansportalen. Utregninger: Dine Penger. Etter skatt: Renteforskjellen i tabellen er etter skatt.

Les også:Gir bankkort til barn


Beste høyrente for deg med mer enn 500.000 kroner på konto

Oversikten under viser renten på sparekontoer dersom du har innskudd på over 500.000 kroner:

Plassering i Bank NMBankBank NM-renteSå mye dyrere enn bestePlass i 2012Plass i 2011Plass i 2011
1Topprente.no3.602**
2sparesmart.no3.57-108312
3EkstraKonto.no3.50-360471
4Santander Consumer Bank3.50-36012*61
4SkagerakDirektebank.no3.50-36013029
4yA Bank3.50-360152824
7Bluestep Finans3.45-5406**
7Svea Finans3.45-540***
9Bank Norwegian3.42-6481414
10Valle Sparebank3.38-79255114
11Tolga-Os Sparebank3.35-90081015
12Landkreditt Bank3.32-10087635
12OBOS3.32-10089159
14Fana Sparebank3.30-10801913084
Storbankene
89Nordea2.55-3780107113109
93Danske Bank2.50-3960786035
123DNB1.43-78301257435
De dårligste
124Bien Sparebank1.40-7920867165
125Aurskog Sparebank1.38-8010862948
126Blaker Sparebank1.35-8100454624
127Indre Sogn Sparebank1.32-8208135135140
127Jernbanepersonalets Bank1.32-82088210199
129Birkenes Sparebank1.30-8280127126124
130Sparebanken Øst1.20-8640136134138
131Bjugn Sparebank1.18-87301097348

Om beregningene: Vi har regnet gjennomsnitt av bankenes renter fra 1.11.2012 til 1.11.2013, justert for antall dager renten gjaldt. Beløpet som er observert er 500.000. OBS! Enkelte banker kan ha bedre betingelser innenfor mer omfattende kundeprogrammer. Disse er ikke tatt med i Bank-NM.

Hele Bank-NM finner du i Dine Penger nr 11-2013. Les mer og last ned her!

Kilde: Finansportalen. Utregninger: Dine Penger. Etter skatt: Renteforskjellen i tabellen er etter skatt.

Her kan du lese mer om

  1. Valuta
mail
E24

Start dagen med

Morgengryn Logo

Hold deg oppdatert på de viktigste nyhetene, de siste nøkkeltallene, og dagens kalender. Tilbudet er gratis.

Flere artikler

  1. Her får du lavest boliglånsrente: Bytt bank, spar 15.000 kroner

  2. Det lønner seg å bytte: Spar 3000 kroner på riktig lønnskonto

  3. Rekordlave innskuddsrenter hos bankene:
    Her bør du sette sparepengene nå

  4. Annonsørinnhold

  5. Spar 50.000 kroner på riktig valg: Her er de billigste bankene

  6. Banksjef ber folk tømme sparekontoene